Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Smiltenē uzdrīkstas un sper soli uz priekšu

Santa Sinka

2011. gada 25. februāris 08:58

2043
Smiltenē uzdrīkstas un sper soli uz priekšu

Pavisam nejauši pirms diviem gadiem Smiltenes tehnikums saņēma uzaicinājumu piedalīties starptautiskā inovāciju pārneses projektā „Instruments profesionālās angļu valodas prasmju vērtējuma caurspīdīguma uzlabošanai". Aiz projekta nosaukuma slēpjas pamatīgs darbs mācību procesa pilnveidošanā un vērtīgas praktiskās nodarbības, ko izvērtēja abu 3. viesnīcu pakalpojumu kursu audzēkņi, viņu pedagogi, ārzemju sadarbības partneri un nozares speciālisti.

„Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka Smiltenes tehnikums kopā ar četru valstu izglītības iestāžu pārstāvjiem īsteno Leonardo da Vinci starptautisku inovāciju pārneses projektu „Instruments profesionālās angļu valodas prasmju vērtējuma caurspīdīguma uzlabošanai". Projektā iesaistījušies topošie viesnīcu, ēdināšanas pakalpojumu speciālisti no Lietuvas, Latvijas, Somijas un Rumānijas, kā arī valodu speciālisti no Lielbritānijas.

Tehnikuma angļu valodas skolotāja Gundega Upeniece atzīst, ka iesaistīšanās projektā ir liels izaicinājums gan viesnīcu pakalpojumu kursa audzēkņiem, gan viņai pašai. „Mums ir saprotams mērķis, kādam angļu valodas līmenim ir jābūt audzēkņiem, beidzot vidusskolu.

Jauniešiem angļu valodā jāspēj brīvi komunicēt par daudzām tēmām, taču nav izstrādātu konkrētu kritēriju speciālajā jeb profesionālajā angļu valodā. Īstenojot projektu, mēs mēģinām izveidot šos kritērijus. Kopā ar sadarbības partneriem izvēlējāmies profesijas, kuras lielākoties skolās apgūst projekta dalībnieki, un ķērāmies klāt teorētiskajiem un praktiskajiem darbiem," stāsta G. Upeniece.

Pavisam citāda mācīšanās metodeSmiltenes tehnikum pedagogi ir pārliecināti, ka viņu audzēkņiem ir nepieciešamas profesionālās angļu valodas zināšanas, nepietiek vien ar sarunvalodas līmeni. Profesionālā izglītības iestāde sagatavo dažādu nozaru speciālistus, kuri nereti prakses un vēlāk darbavietas izvēlas kādā no Eiropas valstīm.

Lai jaunieši profesionāli pilnveidotu savas angļu valodas zināšanas un prastu tās pielietot praksē jau uz vietas tehnikumā, topošajiem viesnīcu pakalpojumu speciālistiem tika izveidots plāns desmit mācību stundām. Paņēmieni, kā audzēkņi īstenoja izveidoto plānu, tehnikumā bija līdz šim nepieredzēts.

Katrai mācību stundai desmit nedēļu garumā bija sagatavota noteikta tēma, kas saistīta ar darbu viesnīcā un ēdināšanas jomā, un attiecīgs angļu valodas vārdu un frāžu krājums. Ik nedēļu piektdienās tehnikuma audzēkņi, izmantojot skaipu, ar projekta dalībniekiem sadarbības valstīs izspēlēja dažādas epizodes.

Piemēram, viens no audzēkņiem iejutās viesmīļa lomā, bet otrs restorāna klienta. Viesmīlim virtuāli bija jāuzņem klients, jāuzklausa viņa vēlmes un iebildumi, tāpat nācās tikt galā ar jebkuru neparedzētu situāciju.

Smiltenes tehnikumā projekta dalībnieki atzīst, ka šī bijusi vērtīga un noderīga pieredze. Uzākt tiešu komunikāciju ar ārzemniekiem nebija viegli, jo nācās spert drosmīgu soli, lai pārvarētu nedrošību runāt dzīvajā. Rezultātā skolēni guva pašpārliecinātību, ka viņi var un tiek ar uzdoto galā. 3.b viesnīcu pakalpojumu kursa audzēknis Daniels Ozols angļu valodu mācās kopš bērnības.

„Projektos iesaistos pirmo reizi. Šī ir lieliska pieredze, jo vairāku nedēļu garumā man skaipā bija jāsazinās ar rumāņiem. Kad ar kādu sarakstās, tad var apdomāt, kā būs labāk un pareizāk, bet runāt dzīvajā ir pavisam kas cits. Visādas domas pa galvu jaucas, taču beigās gāja labi. Arī maniem kursabiedriem viss izdevās," stāsta jaunietis.

Viņam vasarā paredzēta mācību prakse, un tehnikuma audzēknis cer, ka tā būs ārzemēs. „Tad valodas zināšanas noderētu vislabāk. Cik zinu, ja prakses vietā sevi esi pierādījis kā labu speciālistu, uzņēmuma īpašnieki pēc tam piedāvā pastāvīgu darbu," par nākotni domā D. Ozols.

 

Izskan atzinīgs vērtējumsLai izvērtētu projektā paveikto un spriestu par tālāko attīstības gaitu, Smiltenes tehnikumā uz diskusiju bija aicināti ārzemju sadarbības partneri viesnīcu un restorānu īpašnieki.

Atpūtas parka „Lācītes", viesnīcas „Brūzis" un „Radisson SAS" pārstāvji atzinīgi vērtēja projekta aktivitātes, uzsverot, ka liela nozīme ir praktiskajām nodarbībām, kur saziņas valoda ir angļu, kā arī audzēkņi tiek psiholoģiski labi sagatavoti dažādām situācijām. Piebilstot, ka būtu ļoti labi, ja nākotnē darbību internetā papildinātu ar praktisko vidi.

Šobrīd projekts turpinās. Nākamais solis, kas jāpaveic, ir diska izveidošana sociālajiem partneriem. Diskā būs iekļauta informācija ar noteiktiem profesionālās angļu valodas kritērijiem - kādām ir jābūt lasīšanas, rakstīšanas un runāšanas prasmēm. To izdos angļu un latviešu valodā, ko varēs pielietot visā Eiropā. Informācija būs noderīga skolām, topošajiem nozares speciālistiem un darba devējiem.