Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Apmācīs, ko vēlas uzņēmēji

Sandra Pētersone

2013. gada 2. jūlijs 00:00

196
Apmācīs, ko vēlas uzņēmēji

Sadarbībā ar vietējiem kokapstrādes uzņēmumiem Smiltenes Valsts tehnikums - profesionālā vidusskola jaunajā mācību gadā vidusskolu absolventiem piedāvās jaunu profesionālās izglītības programmu “Kokapstrādes iekārtu operators”. Uzņēmēji šajā specialitātē garantē darbu ilgtermiņā.

Interesentiem tehnikums kā viena no pilotskolām Latvijā īstenos darba praksē balstītu profesionālo izglītību. Tas nozīmē, ka seši uzņēmumi sniegs izglītojamiem praktisko apmācību visu mācību gadu un arī darba vietas. 
Darbu sola ilgtermiņāSkolas sadarbības partneri šajā programmā ir uzņēmumi: “Smiltene Impex”,  “Stora Enso Latvija” un “Vudlande” Launkalnes pagastā, “Smiltenes koks” un “Troll Smiltene” Smiltenē un “Gaujas Koks”, kam ir vairākas struktūrvienības Latvijā.Kokapstrādes iekārtu operatorus Smiltenes Valsts tehnikums -  profesionālā vidusskola nolēmusi sagatavot pēc darba devēju ierosinājuma. Līdz šim uzņēmumi vajadzīgos darbiniekus apmāca paši, ieguldot savu naudu un laiku. “Viena no pelnošākajām valsts rūpniecības nozarēm ir apdalīta, jo tajā netiek gatavoti speciālisti,” uzsver SIA “Smiltene Impex” valdes priekšsēdētājs Voldemārs Ciršs.Tieši uzņēmums “Smiltene Impex” pērn pavasarī, kad Smiltenes novadā darba vizītē ieradās Vācijas vēstniecības Rīgā misijas vadītāja vietnieks Hennings Simons, aktualizēja Vācijā izplatītās duālās pro­fe­sionālās izglītības ieviešanu arī Latvijā. Tas nozīmē, ka izglītojamais ne tikai sēž solā un mācās, bet arī paralēli praktiski apgūst zināšanas, šajā gadījumā - kā strādāt ar iekārtām un mehānismiem kokapstrādes un mēbeļu ražotnēs. “Jauniešiem, kuri vēlas strādāt profesionālajā līmenī  roku darbu, iesaku mesties iekšā šajā specialitātē, jo tā ir jauna, un darba vietas būs garantētas daudzus gadus uz priekšu,” uzskata V. Ciršs.Piemēram, SIA “Smiltene Impex” jau tagad ir vajadzīgi kokapstrādes speciālisti, arī autoiekrāvēju vadītāji, atslēdznieks-metinātājs un inženieris-mehāniķis. Uzņēmums šādus zinošus, kvali­fi­cētus speciālistus meklē ilgstoši, taču nesekmīgi. “Mūsu uzņēmumam nav problēmu ar normālu atalgojumu. Taču tos kandidātus, kuri piesakās, nevaram paņemt. Vai nu viņi ir pilnīgi balta lapa bez pieredzes un zināšanām, vai arī bez intereses,” piebilst uzņēmuma vadītājs.Kokapstrādes iekārtu operatori ir vajadzīgi arī citos uzņēmumos. “Pagaidām apmācām viņus paši,” atzīst SIA “Vudlande” valdes loceklis Māris Zālītis.
Prioritāte – praktiskā apmācībaUzņēmēji cer, ka tagad kokapstrādes iekārtu operatorus viņu vietā sagatavos Smiltenes Valsts tehnikums – profesionālā vidusskola, turklāt ar augstāku kvalifikāciju.Mācību ilgums topošajiem speciālistiem būs viens gads, informē Smiltenes Valsts tehnikuma - profesionālās vidusskolas direktors Andris Miezītis. “65 procenti no programmas būs praktiskā apmācība, 35 procenti - teorētiskā. Teoriju audzēkņi mācīsies skolā, bet praktisko apmācību izies šajos sešos uzņēmumos,” viņš skaidro.Par darba praksē balstītas profesionālās izglītības programmu ieviešanu  Latvijā šomēnes jau notikusi apaļā galda diskusija, ko rīkoja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar Vācijas vēstniecību, Ārlietu ministriju un Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK). Visas iesaistītās puses (IZM, profesionālās izglītības iestādes, uzņēmēji, nozaru asociācijas un LDDK) atbalsta darba pieredzē un praksē balstītas profesionālās izglītības pakāpenisku ieviešanu Latvijā.“Tā ir cieša teorētisko mācību un reālas darba vides sasaiste un prakse, un tieši praksē ir vieglāk apgūt darba tirgū nepieciešamās prasmes un kompetences, kā arī nepieciešamās teorētiskās zināšanas. Latvijā duālā izglītība sākotnēji tiks attiecināta uz nelielām audzēkņu grupām, piemēram, pie kāda no darba devējiem praksi izies trīs līdz pieci audzēkņi,” skaidro IZM Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļa. Apņemšanos no šā gada 1. septembra uzsākt duālās izglītības pilotprojektu īstenošanu izteikušas aptuveni 10 profesionālās izglītības iestādes, to skaitā arī Smiltenes Valsts Tehnikums - profesionālā vidusskola un Valmieras Profesionālā vidusskola.  Smiltenes Valsts tehnikums - profesionālā vidusskola savas pro­grammas izstrādē konsultējas ar uzņēmējiem, Latvijas Lauksaimniecības universitātes mācībspēkiem un Latvijas Kokrūpniecības federāciju. “Pašlaik strādājam pie programmas, lai tā būtu atbilstoša uzņēmumu prasībām. Vai varēsim to piedāvāt jau no 1. septembra, vēl nevaru pateikt. Viss būs atkarīgs no tā, kad programmai saņemsim IZM  licenci. Taču audzēkņu uzņemšana jau notiek. Ja licenci nedabūsim uz 1. septembri, ir doma, ka varētu  šo programmu īstenot arī kā Eiropas projektu tad, kad mācību gads būs sācies,” piebilst A. Miezītis.VIEDOKLISSmiltenes Valsts tehnikuma -  profesionālās vidusskolas direktors Andris Miezītis:  - Smiltenē un tās apkārtnē ir blīva kokapstrādes uzņēmumu koncentrācija, tāpēc audzēkņiem ar prakses vietām problēmu nebūs.