Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vai Trikātas siera ražošana Jelgavā būs veiksmes stāsts?

Aldis Dubļāns

2013. gada 4. jūlijs 00:00

122
Vai Trikātas siera ražošana  Jelgavā būs veiksmes stāsts?

Ir pieņemts lēmums “Trikātas siers” ražotni no 1. jūlija pārcelt no Trikātas uz “Latvijas Piens” rūpnīcu Jelgavā. Daudzi trikātieši zaudējuši darbu. Trikātas pienotava ir viena no vecākajām Latvijā – tā savu darbību uzsākusi 1896. gadā.

Jelgavas ražotnē strādā 11 speciālisti no Trikātas. Līdz 1. jūlijam “Trikātas siers” ražotnē strādāja 34 cilvēki, darba attiecības uz pušu vienošanās pamata, saņemot kompensācijas, ir izbeiguši 15 darbinieki, pārējie darbu turpina Trikātā.Visu izšķir pircējsSIA “Latvijas Piens” sabiedrisko attiecību konsultante Madara Zvejniece “Ziemeļlatvijai” pastāstīja, ka pagaidām siera ražotne Trikātā saglabājas, turpinot ražot ar alkšņa malku kūpināto sieru “Beverīna” un citus īpašus pasūtījumus. Jūlija beigās norisināsies kooperatīva kopsapulce, kurā lems par tālāko ražotnes reorganizācijas un renovācijas gaitu. Tīmeklī lasāmi komentāri par Jelgavā ražotā Trikātas siera kvalitātes pasliktināšanos. Jautāta par šo aspektu, viņa atbild, ka izšķirošais ir pircēju viedoklis. Trikātas siera pārdošanas rezultāti šī gada pirmajā pusgadā ir dubultojušies, salīdzinot ar tādu pašu periodu iepriekšējā gadā.“Diemžēl “Trikātas siers” ražotnē iekārtas ir novecojušas – ar tām nav iespējams konkurēt piena produktu tirgū. Lai spētu piedāvāt konkurētspējīgus produktus, nepieciešamas investīcijas un ražotnes attīstība. Konkurence vienmēr būs aktuāls jautājums, taču patlaban jaunas, modernas iekārtas un tehnoloģijas Jelgavā ļauj mums piedāvāt konkurētspējīgu produktu. Tas ir jautājums par pievienoto vērtību, jo spējam audzēt ražošanas apjomus un piedāvāt eksportspējīgus produktus,” skaidro M. Zvejniece.
Saražoto pārstrādā pašiJau aizvadītā gada nogalē, atklājot Jelgavas rūpnīcu, tika pieņemts stratēģisks lēmums “Trikātas siers” produktu ražošanu galvenokārt bāzēt Jelgavā. Liela daļa “Trikātas siers” produktu ražošanas līniju jau sākotnēji tika pārnestas uz jauno ražotni, kas ar modernajām tehnoloģijām spēj nodrošināt ievērojami lielākus ražošanas apjomus.SIA “Latvijas Piens”, kurā apvienojušies trīs kooperatīvi – “Trikāta”, “Dzēse” un “Piena partneri” (to skaitā 600 Latvijas piensaimnieki) sanāca kopā ar mērķi pārstrādāt savu pienu, kas ir apmēram 8000 tonnu mēnesī. Mazas specifiskas ražotnes nespēj nodrošināt tāda apjoma pārstrādi. Tā bija apvienošanās kopīga mērķa vārdā – savu saražoto pienu pārstrādāt pašiem.Izveidotā siera ražotne Jelgavā darbojas kopš 2012. gada decembra. “Latvijas Piens” mērķis ir efektīvi pārstrādāt Latvijā ražotu pienu augstas kvalitātes produktos, stabilizēt situāciju piena nozarē valstī, kā arī nodrošināt garantētu iepirkumu un iespējami labāko cenu kooperatīvu biedru saražotajam pienam.VIEDOKLISJuris Kļaviņš, bijušais ražotnes vadītājs:- Domāju, ka Trikātas sierotavas likvidācija ir tikai laika jautājums. Īpašnieki nav ieinteresēti turēt tukšas telpas un nedarbināt ražošanas iekārtas. Varbūt šo vietu kādam izīrēs vai pārdos. Saimniekiem ir varens bizness un liela ražotne. Grūti spriest, taču no vadības skatu punkta raugoties, domāju, ka viņi rīkojas pareizi. Sliktākais ir tas, ka Trikātā pieaug bezdarbnieku skaits. Siera ražošana nav vienkārša lieta. Speciālisti apgalvo, ka piena produktus var ražot jebkurš, taču uz sieru tas neattiecas. Tas ir gluži tāpat kā mākslā. Ne visi akadēmiju beigušie ir labi mākslinieki. Kādam izdodas, citam nē. Siera ražošana ir smalka lieta, tajā ir daudz mazu knifiņu un nav īsti saprotams, kā viss notiek. Labs siera meistars patiesi ir mākslinieks.Iesākt darbu jaunā lielā ražotnē nav viegli, taču viņiem vēl ir laiks. Zinu gadījumus, kad saimnieki uzceļ jaunas piena pārstrādes rūpnīcas, taču sastrīdas un aizver ciet. Teorētiski panākt mazas ražotnes produktu ierasto garšu var. Cerams, ka Jelgavā tas izdosies. Faktiski cilvēki maksā par garšu. Neviens īsti nevar izskaidrot, kāpēc viņam garšo konkrētais siers, alus vai desa. Ja garšo, tad pērk. Kaut gan siers ir dārgs, nav jau tā, ka tikai cena ir noteicošā. Protams, man ir žēl, ka Trikātas ražotni slēdz, jo tur nostrādāju ilgus gadus. Pašlaik Trikātas zīmola labais vārds cieš.
Cilda Purgale, Beverīnas novada domes priekšsēdētāja:- Jebkuras darbavietas likvidēšana ir zaudējums gan sabiedrībai, gan valstij. Nezinu, kāds būs Trikātas pienotavas liktenis. No apkārtējām runām saprotu, ka akcionāri meklē iespējas šajā ražotnē turpināt kaut kādu uzņēmējdarbību. Ceru, ka viņiem izdosies. Protams, žēl, ka tā notiek, taču pašvaldības varā nav instrumentu, lai uzņēmējiem aizliegtu brīvi rīkoties ar savām ražotnēm. Trikātu Latvijā atpazina pēc augstas kvalitātes sieru šķirnēm. Diemžēl par Jelgavā tapušajiem sieriem to nevaru teikt.