Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Māksla ir cilvēces hronika

Aldis Dubļāns

2013. gada 5. jūlijs 00:00

81
Māksla ir  cilvēces hronika

No 5. jūlija līdz 5. augustam Valkas novadpētniecības muzejā atvērta izstāde “Māksla kā cilvēces hronika”. Tā veidota no muzeja krājuma.

Izstāde nekādā ziņā nav tematiska, turklāt še redzamie darbi publiski izstādīti bijuši reti. Izstādes kopiespaids rada plašu emociju gammu.
Pasaulē viss ir vienots“Katras kultūras nozīmīga sastāvdaļa ir konkrētā laika māksla. Tajā izpaužas cilvēces domas attīstība dažādu stilu un virzienu savstarpējā nomaiņā. Mākslas darbi vēsta sava laika idejas, noliedzot vai atdzīvinot iepriekšējo. Visā mākslas attīstībā vērojama spirāle, kas ar laiku, it kā atgriežoties pie vecā, to atrod no jauna – mūžīga attīstība caur bijušo. Pasaulē nav ne galvenā, ne otršķirīgā. Viss ir vienots. Tur iekšā ir arī māksla,” uzskata izstādes kuratore, muzeja krājuma glabātāja Aija Priedīte.Muzeja mākslas priekšmetu kolekcija sākta komplektēt 1980. gadu sākumā. Tajā ir gandrīz 700 dažādu periodu un žanru mākslas darbi. Kolekciju lielākoties veido  novada mākslinieku darbi un dāvinājumi pēc personālizstāžu slēgšanas muzejā.Izstādē eksponēti Mildas Bīrītes, Eduarda Detlava, Marutas Stabulnieces un citu, pavisam 24 profesionālo mākslinieku un amatieru darbi.Izstādē aplūkojamas gleznas, grafikas, veidojumi kokā un keramika. To daudzveidība, bagātais kolorīts un tematika atklāj autoru rokrakstu dažādību.
Arī naivisti un ārzemniekiEkspozīcijā skatāmi arī ārzemēs dzīvojušu mākslinieku gleznas. Austrālijā savu aktīvo mūžu aizvadījis Aumeisteros dzimušais Jūlijs Priedītis. Viņš arī pārapbedīts Aumeisteru kapos. Tiesa, izstādē redzamā ainava tapusi pagājušā gadsimta 30. gados Latvijā. Otrs ir agrāk Vācijā dzīvojušais Arnolds Sildegs. Viņa darbi gleznoti 1946. gadā Minhenē. Savukārt Valkā dzimušā Valkas Valsts arodskolas absolventa Oskata Vītiņa darbi atceļojuši no Tartu, kur viņš dzīvojis pēc II Pasaules kara beigšanās. A. Priedītei, vadot Tartu bibliotekāru ekskursiju Valkā, atklājās, ka viena no bibliotekārēm ir mirušā Vītiņa draudzene. Viņa pati arī atveda uz Valku izstādē redzamos priekšmetus.Ekspozīcijā apskatāmi arī Latvijā pazīstamo naivistu strencēnieša Nikolaja Stūra un smiltenieša Osvalda Siliņa gleznas. Izstādes kuratore A. Priedīte prot interesanti pastāstīt par katra darba autora dzīves peripetijām.Izstāde apskatāma no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 11 līdz18, sestdienās un svētdienās no pulksten 10 līdz 16.