Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Dziesmu svētkos saviļņo pūtēji

Sandra Pētersone

2013. gada 9. jūlijs 00:00

427
Dziesmu svētkos saviļņo pūtēji

Tikko aizvadītie XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki ilgi paliks atmiņā pūtēju orķestrim “Smiltene” un tā diriģentam Pēterim Vilkam, jo tajos sasniegts kolektīva pastāvēšanas laikā  nebijis panākums.
 Pūtēju orķestru (p/o) konkursā  jeb finālskatē Smiltenes novada kultūras pārvaldes p/o “Smiltene” ieguva pirmo vietu savā grupā līdz ar Balvu kultūras un atpūtas centra orķestri “Balvi” un Madonas kultūras nama pūtējiem. Panākumi  (trešā vieta citā grupā) ir arī Strenču novada kultūras centra  pūtēju orķestrim.
Negribēja pievilt diriģentuDziesmu un deju svētku fināla konkursos uzstājas tikai paši labākie kolektīvi, kuri ieguvuši visvairāk punktu savu novadu skatēs. Smiltenes pūtēji konkursā muzicēja augstākās grūtības pakāpes jeb II grupā. Starptautiska žūrija vērtēja orķestru  intonāciju, skaņas kvalitāti, ritmu, ansambli, interpretāciju, kopiespaidu un atzina, ka smiltenieši (tāpat arī Balvu un Madonas pūtēji) ir pārāki par Latvijā jau iepriekš augstu reitingu ieguvušiem  lielu un arī mazāku pilsētu orķestriem. Piemēram, otrajā vietā šajā grupā palika: Jelgavas 4. vidusskolas pūtēju orķestris “Rota”; Siguldas Mākslu skolas “Baltais flīģelis” un Siguldas Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris “Sudrabskaņa”; Ogres novada kultūras centra pūtēju orķestris “Horizonts”; Ventspils kultūras centra pūtēju orķestris; Rūjienas kultūras nama pūtēju orķestris  “Tālavas taurētājs”;  Talsu tautas nama  pūtēju orķestris; Saldus novada pašvaldības pūtēju orķestris.Smilteniešu emocijas, uzzinot konkursa rezultātus, bija vētrainas. “Priecājāmies, plaudējām, lēkājām. Bija pat šoks, ka esam tik labi nospēlējuši - šermuļi pārskrēja un sirds dauzījās,” atceras pūtēju orķestra “Smiltene” klarnetiste Ingrīda Ielīte.Ātri radusies ideja turpat, Juglas vidusskolā, kur svētku laikā dzīvoja Smiltenes novada kolektīvi, svinīgi sagaidīt savu diriģentu Pēteri Vilku. Sveicējiem piepulcējās arī koristi, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Mežulis un novada Kultūras pārvaldes vadītāja Pārsla Jansone.“Mazam novadam pirmā vieta Dziesmu svētku finālskatē ir lielisks sasniegums, ko orķestris panācis tikai  ar saviem spēkiem. To vajag novērtēt,” atzīst A. Mežulis, kurš arī klausījās konkursantu sniegumu skatē un turēja īkšķus par smilteniešiem.Vislielāko paldies par panākumu pūtēji teic savam diriģentam Pēterim Vilkam. “Viņš mūs uz to virzīja,” uzsver I. Ielīte. “Ja mums nebūtu tāda diriģenta, Smiltenē arī nebūtu tāda pūtēju orķestra. Tik populārs cilvēks, kā P. Vilks, kurš ir arī Vidzemes novada pūtēju virsdiriģents (arī Dziesmu un deju svētku virsdiriģents - redakcijas piezīme), satur mūs kopā, un mūsu orķestris ir kā saliedēta, draudzīga ģimene. Esmu lepna, ka mums ir tāds diriģents. Varbūt tik labi nospēlējām arī tāpēc, ka negribējām viņu pievilt,” domā Ingrīda. 
Strādā tikai ar savējiemPavisam konkursā piedalījās 24 pūtēju orķestri trīs grūtības pakāpēs, informē Dziesmu un deju svētku preses sekretāre Inga Vasiļjeva.Aptuveni 15 līdz 20 minūšu garā programmā p/o “Smiltene” izpildīja  vienu obligāto skaņdarbu (trīs latviešu tautasdziesmas Alvila Altmaņa apdarē) un vienu izvēles skaņdarbu (“Ņujorkas uvertīra” jeb “New York Overture”).“Tas, ka konkursā nospēlējām labi, bija skaidrs. Bija ieguldīts daudz darba un sasniegta stabilitāte, taču, ka būs tik labi, nedomāju. Uz konkursu gatavojas visi, ieguldot, cik vien iespējams, un izspiežot maksimālo,” saka P. Vilks.Diriģents arī atzīst, ka Latvijā labākie pūtēju orķestri ir aptuveni vienādā līmenī, tāpēc viņam ir jāizdomā, kā izcelt sava orķestra meistarību, kā atrast kādu knifu un smalkumus, lai pūtēju sniegums izklausītos vēl labāks. Liela nozīme ir arī tam, kāds būs orķestra izvēles skaņdarbs. Smiltenes pūtēju orķestris pirmo vietu ieguvis, neraugoties uz to, ka šajā kolektīvā ir viens no skaitliski mazākajiem sastāviem, salīdzinot ar citiem konkursantiem - vidēji 35 cilvēki, jo, piemēram, Balvu orķestrī ir vidēji 80 cilvēku, saka P. Vilks.“Es cenšos strādāt tikai ar savējiem, tai skaitā arī bijušajiem audzēkņiem. Šoreiz man, piemēram, palīgā nāca  Jānis Pusplatais un Kaspars Šmits,” piebilst diriģents, kurš arī ir Smiltenes mūzikas skolas pūšaminstrumentu un sitam­instrumentu pedagogs. Prieks arī strencēniešiemDziesmu svētku konkursā, sacenšoties par labākā orķestra titulu, III (vidējas grūtības pakāpes) grupā  trešajā vietā ierindojās Strenču novada kultūras centra pūtēju orķestris (diriģenti Lelde Bitīte un Jānis Jansons), dalot šo vietu ar Tukuma pilsētas kultūras nama pūtēju orķestri “Tukums” un Valmieras kultūras centra pūtēju orķestri “Signāls”.  “Esam tādi, kādi esam. Cītīgi strādājām pirms skates, un skatē nospēlējām labi. 10 ballu sistēmā  uzstāšanos vērtēju ar septiņām ballēm jeb labi,” Strenču orķestra sniegumu vērtē diriģente Lelde Bitīte un piebilst, ka  iekļūšana  finālskatē maza novada kolektīvam jau vien ir sasniegums. Strenču novada orķestrī ir vidēji 47 pūtēji vecumā no 10 līdz 70 gadiem - Strenču novada iedzīvotāji un novada patrioti ar vēlmi muzicēt,  teic L. Bitīte. “Mums ir jauns kolektīvs. Laika, lai apgūtu svētku repertuāru, nebija daudz. Tāpēc visi orķestra pūtēji - gan bērni, gan pieaugušie - ir malači. Pašiem jaunākajiem iespēja spēlēt  uz Lielās ģildes skatuves jau vien  ir sasniegums,” piebilst diriģente.