Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ogas kā konfektes

Sandra Pētersone

2013. gada 11. jūlijs 00:00

270
Ogas kā konfektes

Smiltenes pagasta zemnieku saimniecībā “Zilāpi” sāk gatavoties krūmmellenes. Saimnieki Laima  un Intars Āboltiņi spriež, ka pie ogu lasīšanas varēs ķerties tuvāko nedēļu laikā. 
Kamēr mežos ogotāji sūkstās par šovasar izmēros sīkajām mellenēm, krūmmelleņu audzētājiem, regulāri laistot un kopjot stādījumus, ogas būs.
Saēdas visai ziemaiArī “Zilāpos” krūmmelleņu ogas šovasar vispirms kārdina vizuāli, ar lielo izmēru, bet, sākot tās ēst, ar sulīgumu un aromātisko garšu.Saimniecībā krūmmelleņu stādījumi aizņem 0,3 hektārus. Lai tos būtu vieglāk kopt, kā arī uzglabāt pārdošanai paredzētās ogas, nesen “Zilāpi” īstenojuši projektu, piesaistot no Eiropas Lauksaimniecības fonda līdzfinansējumu lauku attīstībai (ELFLA). Zemnieku saimniecība nopirkusi dzesēšanas iekārtu un saldēšanas iekārtu ogu uzglabāšanai un jaunu pilienšļūteni krūmmelleņu laistīšanai, jo vecā savu laiku bija nokalpojusi. Projekta pieteikumu “Zilāpi” iesniedza biedrības “Abulas lauku partnerība” izsludinātajā konkursā lauksaimniecības produktu ražošanai un pirmapstrādei, kur to akceptēja arī Lauku atbalsta dienests. Projekta kopējās izmaksas ir 654,70 lati, no kuriem pašu saimniecības finansējums ir 60 procenti.“Tagad mellenēm būs pašām savs ledusskapis, jo vecajā ogām pietrūka vietas,” par jauno saldēšanas iekārtu  saka L. Āboltiņa un skaidro, ka ogas tieši no krūma nepārdod, bet vispirms uzglabā ledusskapī. Ja mellenes atdzesē, garšas buķete kļūst izteiktāka. Savukārt saldētava noderēs, lai ražu uzglabātu līdz ziemai.Smiltenes pagasta “Zilāpos” krūmmellenes audzē sesto gadu. Abi saimnieki strādā algotu darbu,  un ogu audzēšana viņiem ir papildu ienākumu avots un sirdslieta, kas paņem gandrīz visu brīvo laiku. Par krūmmelleņu ražas realizāciju neesot jābažījas. Cilvēki ir zinoši par šo ogu vērtību un meklē audzētājus paši.Vasarās krūmmellenes pamatīgi saēdas arī paši saimnieki. Redzes pārbaudē acu ārsts Laimu slavējis, ka viņai redze ir kā jaunai meitenei. “Apgalvot, ka tas ir tieši tāpēc, ka daudz ēdu mellenes, gan nevaru,” smaida “Zilāpu” saimniece.Viņasprāt, vislabāk ir saēsties svaigas krūmmelleņu ogas sezonā, kas ilgst orientējoši no jūlija vidus līdz augusta nogalei, bet ziemai  tās uzglabāt saldētas. No krūmmellenēm gan sanākot arī labs kompots.
No putniem sargā FrīdaIkdienā L. Āboltiņa strādā par Smiltenes novada lauku attīstības konsultanti un, ja cilvēki vaicā, sniedz padomus arī par krūmmelleņu audzēšanu. Interese par šo nodarbi kļūstot arvien lielāka, kaut gan, iespējams, vienu daļu attur tas, ka krūmmelleņu audzēšana ir roku darbs. “Visvairāk laika aizņem ravēšana. Vēl jārēķinās, ka krūmmellenēm vajag skābu un mitru augsni, tāpēc stādījumi jāiekopj ūdenskrātuves tuvumā,” iesaka L. Āboltiņa.Sausā laikā “Zilāpos” krūmmelleņu stādījumus ar pilienšļūteni laista katru dienu, katru vagu - aptuveni piecas stundas dienā. Augsni regulāri arī mulčē ar kūdru. Tiek izpļautas rindstarpas starp vagām, kur “Zilāpu” saimniekam palīgā nāk Intara krustdēls Dāvids.Vēl jārēķinās, ka krūmmellenes garšo arī putniem. “Zilāpos” ogas no tiem sargā putnubiedēklis Frīda un sētā iekārti kompaktdiski, kas atspīd saulē. Taču, ja saimniecībā vai mazdārziņā būs iestādītas krūmmellenes, tad krūms ražos daudzus gadus, tikai  tas jāuzpasē un jāizgriež vecie zari.  Ieguvums būs pašiem savs vitamīnu avots vasarā. Turklāt pavasaros krūmmellenes priecē acis ar skaistiem, baltiem ziediņiem, bet rudenī jau ir kā dekoratīvs košumaugs, jo lapas maina krāsu no zaļas uz spilgti sarkanu.