Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Darbinieki darbnespējas laikā piepelnās, lasot ogas un sēnes

Dagnija Lukstraupa

2013. gada 23. jūlijs 14:23

2475
Darbinieki darbnespējas laikā piepelnās, lasot ogas un sēnes

Sākoties ogu un sēņu ražas laikam, nereti darba devēji jautā - kā rīkoties, ja darbiniekam ir piešķirta darbnespējas lapa, bet šajā laikā viņš piepelnās, lasot un nododot meža veltes, tādējādi saņemot naudu gan par tām, gan par darbnespējas laiku no darba devēja un sociālā budžeta.

Jāatzīst, ka faktiski šādai situācijai nevajadzētu veidoties, jo sen ir mainīta likumdošanas norma, kas darbiniekam, kurš strādāja vairākos darbos, ļāva vienā būt darbnespējā, bet otrā strādāt. Likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 11.pantā noteikts, ka slimības pabalstu piešķir, ja „persona neierodas darbā un tādējādi zaudē algotā darbā gūstamos ienākumus vai ja pašnodarbinātais zaudē ienākumus”. Šī likuma 18.pantā konkrēti noteikts, ka slimības pabalstu nepiešķir, ja „persona darba nespējas laikā gūst ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais” vai „persona mēģinājusi iegūt pabalstu viltus ceļā un to konstatējis ārsts vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra”.

Tāpat likums nosaka, ka personai, kura darba nespējas laikā  bez attaisnojoša iemesla nav ievērojusi ārsta noteikto režīmu, pabalsta izmaksu par turpmāko periodu pārtrauc, sākot no pārkāpuma izdarīšanas dienas.

Ja darba devējs konstatējis situāciju, ka darbnespējas laikā darbinieks gūst ienākumus, veicot citus darbus, tam jārīkojas šādi:

  1. Jāizsauc uz darbu darbinieks un jāpieprasa rakstīt paskaidrojumu par to, kāpēc viņš nevar veikt nolīgto darbu, bet var lasīt mežā ogas un sēnes komerciālos nolūkos;
  2. Rakstveidā jāsniedz šī informācija ārstējošajam ģimenes ārstam, kuram šādā gadījumā ir pienākums anulēt izsniegto darbnespējas lapu un sniegt informāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai;
  3. Ja ārsts uz šo informāciju nereaģē, tad jāraksta iesniegums Veselības inspekcijai, izskaidrojot faktiskos lietas apstākļus un pielikumā pievienojot pierādījumus (darbnespējas lapas kopiju, darbinieka paskaidrojumu, iesniegumu ārstam), lūdzot sniegt atzinumu, vai darbnespējas lapa izsniegta pamatoti.

 Tāpat pašam darba devējam ir tiesības Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai sniegt informāciju, kas nepieciešama, lai izlemtu jautājumu par darba ņēmēja tiesībām uz valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu un noteiktu tā apmēru.

  Ja darbnespējas lapa tiks anulēta, darba devējs būs tiesīgs darbinieku disciplināri sodīt vai pat atbrīvot no darba, jo darbinieka neierašanās darbā bez attaisnojoša iemesla uzskatāma par būtisku darba līguma un darba kārtības noteikumu pārkāpumu. Tā kā šāda norma definēta Darba likuma 101.pantā, pārkāpums uzskatāms par pamatu darba uzteikumam no darba devēja puses, kā termiņš šādā gadījumā ir desmit dienas. Desmit dienas pēc darba uzteikuma saņemšanas vai iepazīšanās ar to darbinieks atbrīvojams no darba, un viņam izmaksājamas visas pienākošās naudas summas – darba samaksa un kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu. Atlaišanas pabalstu šāda uzteikuma pamats neparedz.

Ja darbinieks parēķinājis, ka ar ogu un sēņu lasīšanu viņš var nopelnīt vairāk nekā saņemamo darba algu, pareizāk šādā situācijā būtu darba devējam palūgt atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas, nevis sagādāt sev nepatikšanas, mānot darba devēju un izkrāpjot slimības pabalstu no valsts.

Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Vidzemes reģiona konsultāciju centrā Valmierā, Garā ielā 7, kā arī zvanot pa tālruņiem 64233448 un 28610420 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu dagnija@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības  Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.