Ziemellatvija.lv ARHĪVS

„Tiem, kas glāba pasauli” un „Civilā aizsardzība”

Zinaida Bērza

2013. gada 7. augusts 09:26

56
„Tiem, kas glāba pasauli” un  „Civilā aizsardzība”

Smiltenes novada muzejā Mēru muižā 

Izstāde„Tiem, kas glāba pasauli”

Īpaši aicinām novada skolu skolotājus iepazīstināt skolēnus ar notikumiem Černobiļā un to cilvēku pašaizliedzību, kuri devās glābt situāciju.

10.augusta līdz 1 oktobrim Smiltenes novada muzejā apskatāmas savienības „Černobiļa” un Latvijas Ugunsdzēsības muzeja tematiskās ceļojošās izstādes: „Tiem, kas glāba pasauli” un „Civilā aizsardzība”.

Izstāde „Tiem, kas glāba pasauli” ir veltīta Černobiļas (Ukrainā) atomelektrostacijas (AES) traģiskās avārijas seku likvidācijas atcerei. Černobiļas AES atrodas 18 km attālumā no Černobiļas ciemata, 16 km no Ukrainas un Baltkrievijas robežas un 110 km no Kijevas. 1986.gada 25.aprīlī, līdz ar Černobiļas AES ceturtā reaktora regulāro tehnisko apkopi, tika veikts eksperiments ar galvenās elektroenerģijas padeves atslēgšanu, pārejot uz papildus elektroenerģijas padevi no rezerves sistēmām. Eksperimenta scenārijs nebija pietiekoši saskaņots starp eksperimentētājiem un darbiniekiem, kuri atbild par reaktora ekspluatāciju un drošību. Rezultātā 1986.gada 26.aprīlī plkst.01:23 pēc vietējā laika AES notika avārija atomelektrostacijas ceturtajā blokā. Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas darbos radioaktīvā piesārņojuma zonā (30 km) piedalījās arī Latvijas iedzīvotāji. Izstādē apskatāmi materiāli par AES seku likvidācijas darbiem un par Latvijas iedzīvotāju dalību šai procesā.

Izstāde „Civilā aizsardzība” ir par Civilās aizsardzības (CA) attīstību Latvijas teritorijā. CA pirmsākumi saistīti ar aviācijas parādīšanos Pirmā pasaules kara laikā (1914–1918), kad daudzās valstīs organizēja vietējo pretgaisa aizsardzību. Latvijā CA sākusi attīstīties 1939.gadā no ieviestās vietējās pasīvās pretgaisa aizsardzības sistēmas, un pilnveidojusies līdz pat mūsdienām. Izstādes materiālos atspoguļots CA attīstības ceļš Latvijā.

Abās izstādēs apskatāmi interesanti materiāli – fotogrāfijas, vēsturiski dokumenti, aprīkojums u.c. Iepazīties ar izstādi īpaši aicināta jaunatne.