Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pierobežas attīstībai vajadzīgi 650 miljoni

Pierobežas attīstībai vajadzīgi 650 miljoni

Ceturtdien, 22.augustā LR Ministru kabinetam, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, LR Saeimai un personīgi Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai tika nosūtīta vēstule ar aicinājumu – Eiropas Savienības fondu 2014.– 2020. plānošanas periodā izveidot pierobežas attīstības programmu.

 

Vēstuli valdībai un Saeimai parakstījuši pašvaldību, kuras atrodas Igaunijas un Lietuvas pierobežā – Aknīstes, Alojas, Alūksnes, Apes, Auces, Ilūkstes, Mazsalacas, Naukšēnu, Neretas, Priekules, Rucavas, Rūjienas, Rundāles, Salacgrīvas, Tērvetes, Vaiņodes, Valkas, Vecumnieku, Viesītes, Jelgavas, Bauskas un Saldus novada vadītāji. Vēstulei pievienots projektu saraksts, kuru ieviešana dzīvē spētu uzlabot pierobežas pašvaldību ekonomisko situāciju, un to aptuvenās izmaksas – apkopotie dati liecina, ka pierobežas attīstībai vajadzīgi Ls 649 998 310.

 

Līdzīgi kā nākamajā plānošanas periodā jau ir paredzēts atbalsts Austrumu pierobežas infrastruktūrai un uzņēmējdarbību veicinošai infrastruktūrai jūras piekrastē, vienīgais efektīvais veids būtu paredzēt īpašu programmu arī pierobežas attīstībai. Pēc statistikas datiem, kā arī pēc pierobežas pašvaldību sniegtās informācijas, daudzās pašvaldībās, kas atrodas pie Lietuvas un Igaunijas robežas, ekonomiskā attīstība ir krietni vien zemākā līmenī nekā pašvaldībās tajās Latvijas teritorijās, kas jau tiek atbalstītas. Lai šo ideju virzītu tālākai izskatīšanai, ir izveidota sarunu grupa, kuras sastāvā ir Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, Priekules novada domes priekšsēdētāja Vija Jablonska un Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Rihards Melgailis.

 

Mazo pierobežu pašvaldību reālo ekonomisko situāciju ilustrē skarbi skaitļi - bezdarba līmeņa pieaugums, zemais ES fondu sadalījums uz 1 iedzīvotāju. Sakarā ar zemo ekonomisko situāciju un augsto bezdarba līmeni Lietuvas un Latvijas pierobežas pašvaldībās notiek iedzīvotāju, īpaši darbaspējīgā vecumā, aizplūšana uz reģiona centriem un galvaspilsētu, kā arī uz ārzemēm.

 

„Pierobeža ir gan Latvijas vizītkarte, gan vieta, kur cilvēki grib dzīvot ne sliktāk kā Rīgā. Mūsu uzdevums ir – censties šo infrastruktūru veidot tā, lai cilvēki nebrauktu projām, lai viņiem būtu darbs. Savā zinā tas ir arī Latvijas drošības jautājums, jo tukšas teritorijas tādas ilgi nepaliek. Tāpēc mēs ļoti ceram, ka pierobežas pašvaldības tiks sadzirdētas gan valdībā, gan ministru prezidenta birojā, gan Saeimā un šāda programmas izveide tiks atbalstīta,” uz atbalstu un sapratni cer Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

ŠEIT VĒSTULE