Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Inese Esīte tortes ģimenei un draugiem cep jau 20 gadus

Aivars Zilbers

2011. gada 4. februāris 09:19

4028
Inese Esīte tortes ģimenei un draugiem cep jau 20 gadus

Nu vairs nav noslēpums, ka lauki kļūst aizvien tukšāki, jo strādāt spējīgie pārceļas uz dzīvi pilsētās, kur lielākas iespējas dabūt darbu vai aizbrauc peļņā uz ārzemēm.

Jērcēnu pagasta "Ošu" māju saimnieki Inese un Ivars Esīši uz šī procesa fona atgādina baltos zvirbuļus, jo izdarīja otrādi - apmēram pirms četriem gadiem viņi no Valmieras pārcēlās uz dzīvi Ineses vecāku mājās Jērcēnos un ar savu izvēli ir apmierināti. Turklāt šajā laikā Inese apkārtējo paziņu pulkā ir iemantojusi arī prasmīgas toršu un kūku cepējas slavu.

Šī ziema neļauj atpūstiesSniegā un klusumā iegrimušie lauki ap viensētām rada mānīgu iespaidu, ka arī lauku cilvēku ikdienu pārņēmis ziemas miers. "Šogad ziema ir traka ar savu lielo sniegu, jo nemaz neļauj atpūsties pēc vasaras un rudens. Vasarā bijām aizņemti ar zāles pļaušanu, bet tagad jāšķūrē sniegs," ar humoru mani pagalmā sagaida "Ošu" saimniece I. Esīte.

Lauku dzīve jau bija zināmaInese atklāj, ka atnākšana uz laukiem viņai nav bijusi kā pēkšņa ielēkšana nezināmā pasaulē. Arī tad, kad te dzīvojuši vecāki, bieži vajadzējis braukt palīdzēt viņiem lauku darbos. "Pēc viņu nāves te palika mājas, kurās bija dzīvojuši mani senči. Bērni gan izteicās, ka varbūt ēku var pārdot, bet man bija žēl to atstāt.

Ar vīru nolēmām nākt te, dzīvot un turpināt strādāt," stāsta I. Esīte. Zemnieku saimniecības tālāku veidošanu, ko vecāki bija sākuši, Inese ar Ivaru gan neuzņēmās, jo saprata, ka saimniecības attīstībai vajag pārlieku lielus ieguldījumus, kas ģimenei nebija pa spēkam. Tagad ģimene savām vajadzībām kopj zemi un dārzu palīgsaimniecībā, Ivars strādā zemnieku saimniecībā "Dārznieki", bet Inese - Strenču psihoneiroloģiskajā slimnīcā.

Vasarā vislabprātāk kopj puķesEsīte atzīst, ka vasarā dārzā vislabprātāk kopj puķes, jo tās ļoti patīkot. Savulaik viņa aizrāvusies ar dāliju audzēšanu, tad pievērsusies citiem ziediem. Visu šo laiku tiek remontēta arī māja, kura ar katru gadu kļūst skaistāka un ērtāka dzīvošanai. Tā saucamajos treknajos gados ģimene paņēma kredītu, kas tagad liek sevi sāpīgāk izjust, bet Inese uzskata - to vajadzēja darīt, lai atjaunotu māju.

Dzīvojamai ēkai ir uzlikts jauns jumts, nomainīti logi, ir ierīkota centrālā apkure. Viņa ir pārliecināta, ka izdarījusi pareizo izvēli, pārceļoties uz laukiem. Vai ar laiku tā nedarīs vairāk cilvēku, to Inese nevar apliecināt. "Daudz kas ir atkarīgs no infrastruktūras un kultūras dzīves.

Tomēr jāatzīst, ka mūsdienās lielu daļu laucinieku arī kultūras aktivitātes nevilina. Mūsu pagastā kultūras dzīve ir pietiekami labā līmenī, bet cilvēki pasākumus kūtri apmeklē, kaut tie ir bez maksas. Man šķiet, ka galvenais ir paša vēlēšanās un apņemšanās kaut ko darīt laukos," secina I. Esīte.

Vaļasprieks - kūku un toršu cepšanaZiemas mēnešos, kad brīvo laiku nepaņem darbs saimniecībā, Inese var nodarboties ar savu hobiju - toršu cepšanu. Viņa atceras, ka pirms dažiem gadiem šis vaļasprieks ģimenei palīdzējis pārdzīvot laiku, kad ne Ivaram, ne viņai nebija darba. Inese neslēpj, ka gatavošana un kūku cepšana viņā rada prieku, jo patīkami ir kaut ko gatavot un pēc tam redzēt rezultātu.

"Garšīgus ēdienus un saldumus prata gatavot arī mana mamma, bet lielākoties šo prasmi esmu ieguvusi, studējot dažādas pavārgrāmatas. Ģimenes svinībām tortes cepu jau apmēram 20 gadus. Bērni, paziņas un draugi labi zina - pie mums uz svētkiem nav vērts braukt ar torti, jo man tā jau būs izcepta," saka saimniece. Viņai pašai kā cepējai topā ir medus, mājas un biezpiena torte. Lai izdotos laba torte, daudz kas atkarīgs no mīklas un olu kvalitātes.

Cepšanai viņa izmanto tikai mājas olas no savas saimniecības. Bez kūkām saimniecei ir vēl vairāki mīļi ēdieni, ar kuriem viņa mēdz palutināt sevi un ģimeni. "Man ļoti garšo kartupeļu pankūkas, no saldajiem ēdieniem par īpašu našķi uzskatu aveņu vai zemeņu krēmu vaniļas mērcē," saka saimniece. Arī maizi Inese pati cep.

Braucot projām, vēl uzmetu acis dzīvojamai mājai, pie kuras paveiktie remontdarbi liecina, ka cilvēki te atnākuši uz palikšanu. Savukārt lauki kļuvuši bagātāki vēl par vienu sakoptu sētu.