Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Lai grāmatām saules mūžs

Aivars Zilbers

2013. gada 5. novembris 00:00

144
Lai grāmatām  saules mūžs

Piektdien noslēdzās Latvijas Nacionālās bibliotēkas akcijas “Tautas grāmatu plaukts” sākotnēji noteiktais termiņš. Bibliotēka akciju rīkoja sadarbībā ar Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrību un nodibinājumu “Rīga 2014”.
Akcijas organizatori gan paziņojuši, ka vēl šomēnes, ja kāds nav paguvis noteiktajā termiņā izvēlēties dāvināšanai mīļāko grāmatu, to var aiznest uz vietējo bibliotēku.
Visaktīvākie dāvinātāji – Valkas pusēPēc pašreizējām visai provizoriskām aplēsēm visvairāk grāmatu iedzīvotāji ir aiznesuši uz Valkas novada centrālo bibliotēku. Vakar apmēram 100 dāvināšanai nodoto izdevumu bibliotēkas vadītāja Ginta Dubrovska aizveda uz Rīgu.Piektdien, apskatot novada centrālajā bibliotēkā dāvināšanai sarūpētās grāmatas, “Ziemeļlatvija” pārliecinājās, ka cilvēki tiešām ir nesuši tās grāmatas, kas kādreiz tiem bijušas tuvas, nevis centušies atbrīvoties no mazvērtīgiem izdevumiem. G. Dubrovska stāsta, ka daži ir atnesuši pat vairākas grāmatas. Piemēram, Irēna Dudzinska ir uzdāvinājusi visus rakstnieka klasiķa Jāņa Jaunsudrabiņa Kopotos rakstus. Kopā ar tiem ir viņas veltījuma vārdi, par kuriem mūsdienās vajadzētu nopietni padomāt.  “Vecāki man iemācīja mīlēt grāmatu. Paldies viņiem!” raksta dāvinātāja. Kāds cits mūsu pilsētas iedzīvotājs ir dāvinājis ārkārtīgi retu mākslas vēstures grāmatu, kas iesieta ādas vākos. “Sirdi aizkustina daudzie labie un sirsnīgie novēlējumi. Man ļoti patīk Līgas Vilciņas ierakstītie vārdi Marka Tvena grāmatā “Princis un ubaga zēns”:  “Šī grāmata ir desmit gadus jaunāka par mani un visus 57 gadus tā ar citām savām māsām bijusi kopā ar mani.” Interesanti ir arī ērģemieša Valtera Beldava veltītie vārdi nākamajiem lasītājiem. Viņš ir atnesis Andreja Upīša apjomīgo romānu “Laikmetu griežos” ar ierakstu: “Arī tagad ir laikmeta grieži, jo globalizācija vēlas nogalināt visu labo, skaisto un mīļo, ko sniedz grāmatu lasīšana.” Manuprāt, ļoti skaisti un zīmīgi vārdi,” atzīst G. Dubrovska. Viņa piebilst, ka termiņš grāmatu dāvināšanai ir pagarināts, un vēl tās var nest uz bibliotēku.Atdāvina politiķu dzīvesstāstusDaži ir dāvinājuši grāmatas par mūsdienu politiķiem ar visai dziļdomīgiem ierakstiem. Piemēram, grāmatas “Neērtais Andris Šķēle” sākumlapā ierakstīts: “Paskatīsimies uz šodienas dzīvi un vērtēsim!” Savukārt grāmatā “Cilvēks Godmanis” ierakstītais veltījums ir ļoti īss: “Ir tā, kā ir, diemžēl.”Literāros darbus Tautas grāmatu plauktam ir dāvinājušas arī pašas bibliotēkas darbinieces. Gunita Gendrjuka ir atnesusi savu mīļāko pasaku grāmatu no sērijas “Brīnumzeme” ar ierakstu: “Manā bērnībā liela nozīme bija pasakām. Tās ne tikai izklaidē, bet arī modina garīgu aktivitāti un palīdz atšķirt labo no ļaunā.”Daži desmiti grāmatu ir aiznesti dāvināšanai arī uz Smiltenes novada bibliotēku, bet Strenču bibliotēkā atnestas 16 grāmatas. Bibliotēku darbinieces atzīst, ka aktivitāte varēja būt lielāka, taču G. Dubrovska piebilst, ka varbūt šādai akcijai arī nav jābūt lielam masu pasākumam. Galvenais, lai ar patiesu mīlestību lasītas grāmatas nenogrimst aizmirstībā, bet dzīvo saules mūžu Gaismas pilī.