Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vidzemes reģiona uzņēmēji atzinīgi vērtē gūto atbalstu  darba vides uzlabošanā

Vidzemes reģiona uzņēmēji atzinīgi vērtē gūto atbalstu  darba vides uzlabošanā

Eiropas Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” ietvaros piecus gadus Latvijas reģionālajos centros – Valmierā, Rīgā, Daugavpilī, Ventspilī un Jelgavā – darbojās Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) uzņēmēju konsultāciju centri, kuros darba devēji varēja gūt informāciju darba tiesību (DT) un darba aizsardzības (DA) jautājumos. Noslēdzoties projektam, vēlos sniegt nelielu ieskatu tajā, ko projekta kontekstā izdevies paveikt Vidzemes reģionā. 
 

Projekta mērķi bija sekmēt DT un darba drošības normatīvo aktu prasību praktisku ieviešanu, darba tiesisko attiecību pārkāpumu un nelaimes gadījumu skaita mazināšanu un sociāli atbildīgas uzņēmējdarbības veicināšanu, tādējādi mazinot arī nelegālo nodarbinātību, kā arī nodrošinot pilnīgāku darba devēju, darbinieku un sabiedrības informētību un izpratni par DA, darba drošības un arodveselības jomu.
 
Kā rāda projektā iegūto rezultātu apkopojums, Vidzemes uzņēmēji aktīvi izmantojuši viņiem pieejamās bezmaksas konsultāciju iespējas, turklāt gadu no gada to skaits arvien pieaudzis. Piemēram, ja 2009. gadā kopumā sniegtas 138 konsultācijas DT jautājumos, tad 2013. gada pirmajā pusgadā vien to skaits pieaudzis jau līdz 180. Savukārt DA jautājumos pirms četriem gadiem tika sniegtas 102 konsultācijas, bet aizvadītajā 2012. gadā to skaits pat dubultojies, proti, pieaudzis līdz 209. 


Konsultāciju tematika un aktuālo jautājumu kopums gadu gaitā bijis ļoti dažāds, bet, analizējot galvenokārt interesējošās tēmas, uzņēmēji konsultējušies gan par darba līguma noteikumiem un koplīgumu, gan darba tiesisko attiecību nodibināšanu vai izbeigšanu, kā arī darba samaksas un atpūtas laika noteikumiem. Līdztekus aktuālo jautājumu lokā allaž bijusi arī darba vides risku novērtēšana, darba aizsardzības instrukciju izstrāde, darba aizsardzības sistēmas izveide un darbība, nodarbināto tiesības un pienākumi, kā arī darba kaitīgo faktoru indikatīvo mērījumu veikšana. Tāpat interesi raisījuši individuālie aizsardzības līdzekļi, nelaimes gadījumi, kas notikuši darbā, un to izmeklēšana. 


Projekta ietvaros sniegtās konsultācijas uzņēmējiem noritējušas rakstveidā, telefoniski, kā arī, tiekoties klātienē. Tāpat informāciju par darba devējiem aktuālām tēmām, skaidrojot dažādu problēmsituāciju risināšanas iespējas likumīgā ceļā, ikviens interesents varēja gūt arī ekspertu veidotos blogos internetā. Tuvojoties projekta noslēgumam, darba devēji atzinuši, ka LDDK konsultācijas bijušas vērtīga palīdzība, turklāt ietaupīti uzņēmēju finanšu līdzekļi, kas būtu jāmaksā, izmantojot advokātu un juristu konsultācijas. Tieši šo iemeslu vadīti uzņēmēji izteikuši vēlmi turpināt dalību kādā līdzīgā projektā, ja tāda iespēja nākotnē tiktu piedāvāta.  


Kā konsultants Vidzemes reģionā uzskatu, ka projekta mērķi noteikti ir sasniegti, jo piecu gadu laikā redzu, kā ir mainījusies uzņēmēju domāšana. 2009. gadā uz konsultācijām nereti ieradās darba devējs, kura uzņēmums strādā jau vismaz piecus gadus, bet inspekcijas pārbaudē konstatēts, ka viņam nav neviena darba aizsardzības dokumenta. Priecē, ka patlaban uzņēmēji interesējas par to, kā sakārtot darba aizsardzības dokumentāciju jau pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas. Šāda situācijas uzlabošanās liecina par to, ka uzņēmēji darba aizsardzības jomā kļuvuši gudrāki un attieksmē pret saviem darbiniekiem – sociāli atbildīgāki.


Arī pēc projekta noslēgšanās uzņēmējiem pastāv iespēja tieši vai pastarpināti caur uzņēmēju apvienībām un klubiem kļūt par LDDK biedriem un arī turpmāk saņemt vēlamās konsultācijas. Proti, LDDK misija ir veicināt darba devēju interesēm atbilstošu darba aizsardzības normatīvā ietvara izveidi nacionālā, Eiropas Savienības un starptautiskā mērogā, kā arī sekmēt darba vides uzlabošanu un darbinieku drošībai un veselībai nekaitīgu darba apstākļu radīšanu. 


LDDK ir pārstāvēta un aktīvi darbojas Darba lietu trīspusējās sadarbības apakšpadomē (DLTSA) un Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras nacionālā kontaktpunkta Informatīvajā padomē. Papildus LDDK piedalās politikas plānošanas dokumentu un normatīvo aktu izstrādē, sniedz skaidrojumus un konsultācijas biedriem to piemērošanā, kā arī informē darba devējus par aktualitātēm un izstrādā informatīvus materiālus par darba aizsardzības prasību efektīvu piemērošanu. 


Kļūstot par LDDK biedru, uzņēmējiem ir iespēja ielogoties un lietot interneta vietni www.lobijs.lv, kur pieejami normatīvo aktu grozījumi. Tāpat biedriem ir iespēja paust savu viedokli par šiem grozījumiem un dalīties ar praktisko pieredzi, lai normatīvo aktu bāze strādātu par labu uzņēmējiem.

  Informēju, ka uzņēmēji vēl līdz šā gada 28. decembrim laipni gaidīti LDDK Vidzemes reģiona konsultāciju centrā Valmierā, Garā ielā 7, 206. kabinetā, kur joprojām bez maksas tiek sniegtas konsultācijas darba tiesību un darba aizsardzības jautājumos. Tāpat konsultācijas iespējams saņemt, zvanot pa tālruņiem 64233448 un 28610420 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu dagnija@lddk.lv.