Cūku fermās tiek veikti drošības pasākumi
Gada sākums sagādājis rūpes cūku audzētājiem, jo Krievijā Ļeņingradas apgabalā, kas neatrodas pārlieku tālu no Latvijas, ir parādījusies bīstama slimība - Āfrikas cūku mēris.
"Ziemeļlatvija" centās noskaidrot, vai šī dzīvnieku infekcijas slimība neapdraud ganāmpulkus arī bijušā Valkas rajona teritorijā.
Mūspusē lielākās cūku fermas ir Launkalnē, Grundzālē un Bilskas pagastā.
Pārtikas un veterinārā dienesta Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis uzskata, ka bijušā Valkas rajona teritorijā Āfrikas cūku mēris dzīvniekus tieši neapdraud, jo neviena no cūku audzētavas saimniecībām dzīvniekus neeksportē uz Krieviju, kā arī neiepērk sivēnus šajā valstī. Tomēr uzmanīties vajag, jo infekciju var ievazāt arī cilvēki, kuri bijuši Krievijā.
"Drošības pasākumi pret Āfrikas cūku mēri ir veikti visā valstī. Pašlaik ir aizliegts ievest no Krievijas termiski neapstrādātu cūkgaļu. Tiem transportlīdzekļiem, kuri ved cūkas uz Krieviju, tiek veikta papildu dezinfekcija. Drošības pasākumus pie fermām gan vajadzētu ievērot visu laiku, arī tad, kad nav infekcijas draudu.
Arī cūkkopējiem jābūt uzmanīgiem, jo infekciju var ienest fermā arī pēc braukšanas transportlīdzekļos. Cūku fermās vajag aizliegt ieiet svešām personām," atgādina M. Ulmanis. Par cūku mēri dienests ir informējis arī Latvijas cūku audzētāju asociāciju, un tā norādījumus par attiecīgo drošības noteikumu ievērošanu ir nosūtījusi saimniecībām, kurās audzē cūkas.
M. Ulmanis piebilst, ka cilvēkus Āfrikas cūku mēris neapdraud, bet cūkām šī slimība ir nāvējoša. Infekciju pārnēsā mājas un meža cūkas, kā arī noteikta ērcīšu suga. Šīs ērcītes gan Latvijā nav sastopamas, tās ir tikai dienvidzemēs.
Ja fermā ar Āfrikas cūku mēri saslimst kāds dzīvnieks, tad jālikvidē viss ganāmpulks. Citu iespēju nav. "Latvijā vēl nekad Āfrikas cūku mēris nav konstatēts. Savukārt Krievijā šī slimība ik pa laikam uzliesmo jau vairākus gadus.
Ļeņingradas apgabalā tā ir parādījusies tikai šogad, bet līdz tam infekcija vairāk konstatēta ap Stavropoli," informē M. Ulmanis. Āfrikas cūku mēra vīruss ir ļoti izturīgs ārējā vidē. Gaļā pie +4 grādiem tas saglabājas 150 dienas, bet sālītā sausā šķiņķī - 140.
Valkai tuvākā cūku audzētava ir SIA "Druva", kurā pašlaik mīt vairāk nekā 500 cūku. Saimniecības galvenā lopkopības speciāliste Rasma Plakane stāsta, ka dzīvnieki netiek pārdoti ārpus Latvijas robežām, tomēr drošības pasākumi pret dzīvnieku slimībām ir veikti.
"Pie fermas ir noklāts dezinfekcijas paklājs, kurā lopkopēji noslauka apavus, ieejot pie dzīvniekiem, turklāt svešām personām ieeja fermā ir liegta," saka R. Plakane.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19