Ziemellatvija.lv ARHĪVS

VAK vēršas pret dolomīta ieguves ieceri Grundzāles pagastā

Vides aizsardzības klubs

2014. gada 23. janvāris 11:01

867
 VAK vēršas pret dolomīta ieguves ieceri Grundzāles pagastā

Vides aizsardzības klubs atbalsta vietējo Smiltenes novada Grundzāles pagasta iedzīvotāju cīņu pret nesamērīgu, vides un iedzīvotāju interesēm neatbilstošu dolomīta ieguvi Grundzāles pagastā, kas apdraud Vecpalsas upi un vienu no vērtīgākajiem dabas liegumiem - Natura 2000 teritorijām Latvijā - dabas liegumu "Rauza", izveidotu Latvijas Sarkanās grāmatas 1.kategorijā ierakstītas gliemežu sugas - ziemeļu upjupērlenes aizsardzībai.


Biedrība „Vides Aizsardzības klubs” (VAK), saņemot daudzskaitlīgas negatīvas atsauksmes no vietējiem iedzīvotājiem, kā arī iepazīstoties ar 05.12.2013 un 26.12.2013. rakstu laikrakstā „Ziemeļlatvija” [1], iepazinās sīkāk ar iecerētajiem Grundzāles pagasta teritorijas plānojuma grozījumiem to 1.redakcijā un sabiedriskās apspriešanas rezultātiem. Ņemot vērā lietas apstākļus, VAK kategoriski iebilst pret Grundzāles pagasta teritorijas plānojuma grozījumiem kopumā, uzskatot par nepieļaujamu zemes transformāciju uz derīgo izrakteņu ieguves teritorijām jebkurā no iecerētajām vietām. 


VAK uzskata, ka Grundzāles pagastā nav nepieciešamas jaunas derīgo izrakteņu atradnes vai esošo paplašināšana, bet pagasta attīstība valstāma uz videi draudzīgu lauksaimniecisko darbību, mežu apsaimniekošanu un lauku tūrisma attīstību, saudzīgi izmantojot arī novada un apkārtnes dabas vērtības.


 VAK vērš uzmanību, ka gar nekustamo īpašumu „Bemberu pļavas” un „Kalna Kades” teritorijām tek Vecpalsa – viena no vērtīgākajām Latvijas upēm ar dabiskiem straujteces posmiem, turklāt upe ir iekļauta prioritāro lašveidīgo zivju ūdeņu sarakstā (Ministru kabineta 2002.gada 12.marta noteikumi Nr. 118 „Noteikumi par virszemes un pazemes ūdeņu kvalitāti” 2.’ pielikums), upē plašos tās posmos notiek lašveidīgo zivju un upesnēģu nārsts, savukārt nepilnus 5km virs plānotās darbības (derīgo izrakteņu ieguves) vietas uz Vecpalsas upes atrodas dabas liegums „Rauza”. 

Dabas liegums „Rauza” ir izveidots īpaši aizsargājamu gliemju sugu – ziemeļu upespērlenes (Bernes konvencijas III pielikuma un ES direktīvas 92/43/EEC II un V pielikuma suga) un biezās perlamutrenes (ES direktīvas 92/43/EEC II un IV pielikuma suga) saglabāšanai. Lai šīs aizsargājamo gliemju sugas varētu vairoties, obligāts nosacījums ir sekmīgs lašveidīgo zivju nārsts ilgtermiņā, kam savukārt nepieciešams nepieļaut upes ūdenī izšķīdušā skābekļa līmeņa vai biopieejamības krišanos kā arī nepieļaut straujas ūdens līmeņa svārstības Vecpalsā.


Diemžēl derīgo izrakteņu ieguve, kas tiek iecerēta ar gruntsūdens līmeņa svārstībām un ūdeņu novadīšanu grāvjos un tālāk Vecpalsā, rada neattaisnojami lielu ūdens piesārņojuma risku ar suspendētajām daļiņām vai pat bīstamākām ķīmiskām vielām (ikvienā atradnē ir zināms kļūmju un negadījumu risks), kas var radīt ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz lašveidīgo zivju populāciju un Vecpalsas upes kvalitāti kopumā. 


VAK vēlas vērst uzmanību, ka problēmu nerisina arī upē novadāmo ūdeņu nostādināšana un filtrēšana, jo lašveidīgām zivīm ir svarīga stabila ūdens temperatūra, tomēr nostādinātais ūdens ar lielāko varbūtību būs siltāks par upes ūdeni. Plānotās darbības nelabvēlīgo ietekmi uz dabas liegumu „Rauza” nevar mazināt arī attālums līdz derīgo izrakteņu ieguves vietai, ne arī tās atrašanās lejup pa Vecpalsas straumi, jo upe ir vienota ekosistēma, bet lašu populācijas iznīcināšana vai negatīva ietekme uz to upes lejtecē vienmēr un nenovēršami būs postoša lašu populācijai augstāk par kaitējuma vietu.


VAK vēlas vērst uzmanību, ka likumā „Par ietekmes uz vidi novērtējumu” ir ietverts piesardzības princips, kas šajā gadījumā nozīmē pat atteikšanos no iecerētajiem teritorijas plānojuma grozījumiem. Nekustamajā īpašumā „Kalna Kades”, atrasti divi Eiropas nozīmes īpaši aizsargājami biotopi - 3260 Upju straujteces un dabiski upju posmi un 91E0* Aluviāli krastmalu un palieņu meži, kuru tuvumā derīgo izrakteņu ieguves sākšana VAK skatījumā būs neizbēgami saistīta ar šo biotopu kvalitātes pasliktināšanos.


 Savukārt īpašumi „Raudiņas” un „Grotes” atrodas Vizlas upes tuvumā, kas arī iekļauta prioritāro lašveidīgo zivju ūdeņu sarakstā. Turklāt īpašumos „Raudiņas” un „Grotes” zemes transformācija par labu derīgo izrakteņu ieguvei nebūtu pieļaujama arī no ainavas plānošanas un vietējo iedzīvotāju interešu aizsardzības viedokļa, jo tuvumā ir daudzas lauku viensētas.


Ņemot vērā šos argumentus un pagasta iedzīvotāju pausto negatīvo viedokli, VAK lūdz atteikties no Grundzāles pagasta plānotajiem teritorijas plānojuma grozījumiem un neveidot Grundzāles pagastā jaunas derīgo izrakteņu (t.sk. dolomīta) ieguves teritorijas.
Avots - http://www.draugiem.lv/vak/news/?p=11309461