Pāragri sācies sulu laiks

Aizejošā ziema jau gluži droši ļauj apgalvot, ka Latvijā daba ir kļuvusi kaprīza. Necik ilgi vēl valdīja kailsals, bet februāra beigās gaisā jau jūt pavasara vēsmas.
To, ka daba negaidīti ātri ir sākusi atmosties un pieteikusi pavasari, apliecina arī Vijciema pagastā dzīvojošais pensionētais mežsargs Ansis Gulbis, kurš no pagalmā augošās kļavas ieguvis pirmos litrus sulas.
Parasti tas notiek martāBijušais mežsargs stāsta, ka kļavu sulas tecina jau apmēram nedēļu. Tā kā naktīs zeme sasalst, tad nākamajā rītā diezgan pailgi jāgaida, līdz pirmās piles sāk krist pie kļavas stumbra piestiprinātajā traukā, bet tas vien, ka sulas tek, ir pārsteigums par tik ātru pavasara pieteikumu. Dienā var iegūt mazliet vairāk par litru. “Sulas ir sākušas tecēt pārlieku ātri. Parasti tās no kļavām sāk tecināt martā. Grūti izskaidrot, kādēļ šogad tas tā notiek. Īsti riktīgi tas nav. Atceros, kad biju jaunāks, gados vecāki vīri sprieda, ka cilvēki paši dabu ir sačakarējuši un tās radītie pārsteigumi tam ir sekas. Jāpiekrīt vien ir,” atzīst A. Gulbis. Viņš sulu iegūst vienkārši, lai padzertos. Citi no kļavu sulām gatavo sīrupu, bet Ansis uzskata, ka tās tāpat, tikko iztecinātas un svaigas, ir pietiekami garšīgas. Vaicāts, vai viņš tic, kā dažkārt raksta, ka sulās ir vitamīni, Ansis pasmaida un atbild – visdrīzāk ar sulu var attīrīt tikai organismu. Taču, ja cilvēks tic, ka tās ir īpaši veselīgas, lai tic, jo tad viņš tiešām pats psiholoģiski sāk justies labāk. Bijušais mežsargs piebilst, ka mežā arī putni ir sarosījušies pavasara gaidās, taču to, vai tas nozīmē neatgriezenisku dabas pavēršanos uz pavasara pusi, Ansis vēl neapgalvo. Viņš mežsarga gaitās ir pavadījis 44 gadus un dabā ir pieredzētas vairākas dīvainības. “Neatceros, kurā gadā tas bija, bet arī toreiz šķita, ka pavasaris tūlīt būs klāt. Putni bija atlidojuši, un mednieki jau sabrauca uz meža stādīšanu. Pēkšņi negaidīti sakrita daudz sniega un liela daļa putnu aizgāja bojā, Tas bija, ja pareizi atceros, uz maija svētkiem,” atminas A. Gulbis.
Vēl laiks var mainītiesViņš pieļauj, ka kaut kas līdzīgs var notikt arī šogad. “Viss, kas tagad notiek, ir par agru. Vēl ziema par sevi var atgādināt. Iespējams, tā nebūs vairs stipra, bet par pavasari arī to nevarēs saukt,” spriež A. Gulbis.Pēc bijušā mežsarga domām, tagad laiks pavasarīgs šķiet arī tādēļ, ka nav sniega. “Ja zemi klātu sniega kārta, kā tas bija pērn, tad tagad naktīs pie pašreizējā anticiklona gaisa temperatūra neturētos pie nulles, bet nokristos līdz mīnus pieciem grādiem. Savukārt tajās naktīs, kad termometrs rāda mīnus pieci grādi, pie sniega tie būtu mīnus 10 grādu, jo sniegs dod aukstumu,” skaidro A. Gulbis.Bijušais mežsargs uzskata, ka meža dzīvniekus šādas dabas kaprīzes īpaši neietekmē. “Varbūt grūtāk barību ir sagādāt mežacūku sivēniem, jo zeme sasalusi, bet briežiem un stirnām šāds laiks ir pat labāks nekā, ja būtu sniegs ar sērsnas kārtu, jo sērsnā tie var savainot kājas,” saka Ansis. Pēc viņa domām, lai vai kā vēl būs, taču tas, ka var tecināt sulas, vien ir rādītājs, ka ziema pārdzīvota.To apliecina arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķe Laura Krūmiņa. “Izteikta meteoroloģiskā ziema, kad temperatūra pastāvīgi ir mīnusos, tiešām vairs nav gaidāma. Līdz marta vidum dažas dienas gan var snigt un temperatūra noslīdēt mazliet zem nulles, bet, pēc mūsu prognozēm, tas nebūs ilgstoši, tā ka pavasaris tomēr tuvojas,” saka L. Krūmiņa.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19