Glābiņu saredz pansionātā

Palsmanes pagasta iedzīvotāja pensionāre Aina Vorobjova ir vērsusies pēc palīdzības gan Smiltenes novada Sociālajā dienestā , gan “Ziemeļlatvijas” redakcijā, gan arī aicinājusi atbraukt pie viņas Smiltenes novada domes priekšsēdētāju Aināru Mežuli.
Nolūks ir viens – 86 gadus vecā sieviete grib dzīvot pansionātā, nevis savās lauku mājās “Ceriņi”, kas ir kopīpašums ar vīru. Taču seniorei pietrūkst naudas, lai viņa pati pilnībā segtu savus uzturēšanās izdevumus pansionātā.
Par velti projām neprasotiesIesniegumā Smiltenes novada Sociālajam dienestam A. Vorobjova par iemeslu vēlmei dzīvot pansionātā norādījusi nesaskaņas ar vīru Jāni. To viņa nenoliedz arī “Ziemeļlatvijai”, kad ierodos “Ceriņos” pēc pensionāres aicinājuma. Tiesa, konkrētajā gadījumā A. Vorobjova vispirms sūrojas par problēmām ar krāsni, ko meistars nav līdz galam salabojis. Kad vīrs priekštelpā iekurina plīti, dūmi tiek arī viņas istabā un arī ziemas laikā jāturot vaļā logs un jādzīvojot aukstumā - pat plus sešos grādos, kamēr istabu izvēdina. To nākoties paciest jau vairāk nekā gadu, jo nav, kas palīdz krāsni savest kārtībā. A. Vorobjova dzīvo vecas lauku mājas vienā pusē, viņas vīrs - otrā. Istaba, kurā uzturas pensionāre, ir plaša, gaiša, sakopta, ar pakešu logiem. Arī mājas pagalms ir pietiekami labi uzturēts.A. Vorobjova ir otrās grupas invalīde. Lielākie mājas darbi, tai skaitā malkas un ūdens sanešana, divu govju un divu buļļu kopšana kūtī, ir viņas vīra pārziņā. Savukārt savu istabu seniore pati uztur kārtībā, jo kopš bērnības esot radusi dzīvot sakoptā mājā. Pārtiku viņa par savu pensiju pērk autoveikalā, kas vairākas reizes nedēļā iebrauc arī “Ceriņu” pagalmā.Taujāta, vai nebūs tā, ka vēlāk nožēlos savu lēmumu mainīt dzīvi mājās pret dzīvi pansionātā, A. Vorobjova saka kategorisku “nē”. “Es par velti neprasos projām. Citas sievas karo, lai vīri neiet projām. Es karoju, lai es pati varētu aiziet projām, vienalga, kur,” saka sieviete.Pirmajā iesniegumā Smiltenes novada Sociālajam dienestam A. Vorobjova norādījusi, ka grib dzīvot Valkas pansionātā, taču tagad jau ir ar mieru apmesties arī sava novada pašvaldības uzņēmuma “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļā. “Taču, ja vīrs salabo krāsni un ar cieņu pret mani izturas, tad es palieku. Varbūt pagasts reizi nedēļā man var iedot aprūpētāju,” piebilst A. Vorobjova. Savam vīram pensionāre pārmet gan pagātnes lietas, gan to, ka viņš (pēc sievas domām) neprot saimniekot, nevar salabot mājas ārdurvis, kurām ir sprauga, nerūpējas par viņu slimošanas laikā, nesalabo krāsni un dara tā, lai viņai no mājas būtu jāaiziet. A. Vorobjovas vīrs Jānis savukārt noliedz sievas teikto. “Mani nav kas aizstāv. Esmu viens pats,” par dzīvesbiedru ķīviņiem saka J. Vorobjovs.
Lietu izskatīs pašvaldībā“Ceriņos” regulāri apraudzīt A. Vorobjovu ierodas Smiltenes novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece Palsmanes pagastā Ilze Mize.I. Mize skaidro, ka A. Vorobjovai ir dēls (trešās grupas invalīds) un divi pieauguši mazdēli, kuri atbilstoši Civillikumam kā otrās pakāpes radinieki arī ir atbildīgi par vecvecākiem. A. Vorobjovas mazdēliem Sociālais dienests jau agrāk ir nosūtījis ierakstītas vēstules, izskaidrojot situāciju un viņu vecmāmiņas vēlmi dzīvot pansionātā, kam nepieciešams tuvinieku līdzfinansējums, jo seniores pensija nav liela.Proti, pašvaldība palīdz segt uzturēšanās izdevumus pansionātā vientuļiem, bez likumīgiem apgādniekiem palikušiem veciem cilvēkiem, vai arī, ja tiek pierādīts, ka viņu tuvākie radinieki ir maksātnespējīgi.“Novada Sociālais dienests tagad apkopo visus dokumentus, lai vēlreiz izvērtētu Ainas Vorobjovas iesniegumu, arī to, cik par viņas uzturēšanos pansionātā maksātspējīgi ir pensionāres dēls un mazdēli, un nodos lietu izskatīšanai Smiltenes novada domes Sociālo un medicīnas jautājumu komitejai,” informē I. Mize.SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” sociālā darbiniece Inga Gerdēna stāsta, ka šās iestādes ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas nodaļā šobrīd ir pāris brīvas vietas, taču bieži rinda ir uz vietām smagi gulošajiem klientiem, kuriem ir nepieciešama pastāvīga kopšana. Tādu klientu nodaļā ir 70 līdz 80 procenti. “Taču situācija attiecībā uz gultas vietu noslogojumu nodaļā var mainīties katru dienu,” uzsver I. Gerdēna.Uzturēšanās maksa vienam klientam sociālās aprūpes nodrošināšanai (diennaktī) šajā SIA “Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca” nodaļā ir 12,81 eiro.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19