Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Interesenti nāk tūlīt pēc durvju atvēršanas

Aivars Zilbers

2014. gada 8. aprīlis 00:00

5
Interesenti nāk tūlīt pēc durvju atvēršanas

Pagājušās nedēļas nogalē, 4. un 5. aprīlī, Valkas pilsētas Tautas lietišķās mākslas studijā “Saulīte” notika visā Latvijā izvērstais pasākums “Satiec savu meistaru”.
Ikviens interesents visā Latvijā šajās divas dienās bija aicināts apmeklēt meistardarbnīcas, individuālās nodarbības, paraugdemosntrējumus, lekcijas un koncertus. Pasākums kopumā notika apmēram 100 vietās, bet mūspusē to rīkoja Valkas “Saulīte”.
Apgūto darīs zināmu mazbērniemStudijas vadītāja Inese Pētersone stāsta, ka jau pirmās dienas pirmajās stundās  bija atnākušas piecas interesentes. “Citus gadus tā nav bijis, ka tikko pēc durvju atvēršanas pie mums ienāk cilvēki, kuri interesējas par šo mākslu.  Mēs nevienu speciāli neaicinām, gaidām, kas atnāks, tas atnāks, skaidro I. Pētersone.“Es pati aužu un pēc ilgstoša pārtraukuma atnācu uz šejieni. Viss ir ļoti labi. Daru pilnīgi visu, ko man liek priekšā. Tagad man būs laiks to visu rādīt maniem mazbērniem,” stāsta Anna Gaile. Viņas skolotāja Astrīda Bērziņa skaidro, ka šī ir laba skolniece, jo precīzi izpilda visas funkcijas. “Tas tādēļ, ka viņa nesāk no nulles, jo pirms vairākiem gadiem ir audusi pasākumā un tagad tikai atsvaidzina zināšanas,” stāsta Annas meistare.I. Pētersone saka, ka knipelēšanā paši pamati ir ļoti vienkārši – jāapgūst tikai vīšana un krustošana. Tālāk gan kļūst sarežģītāk, ja ir griba darināt kaut ko savu. Uzrunāju arī ilggadējo zīmēšanas skolotāju Valdu Fjodorovu. Viņa atzīst, ka te ienākusi, lai apskatītu izstādi. “Es tagad atpūšos, un man te ļoti patīk. Te var redzēt skaistus galdautus, man ļoti patīk arī spilveni. Var redzēt, ka ikviens darbs paveikts ļoti pārdomāti un ar lielu rūpību,” saka V. Fjodorova. Pavisam interesi par “Saulītes” darbu izrādīja 15 rokdarbnieces, taču praktiskajā darbā iesaistījās tikai Daiga Soloveiko un Veronika Žīgure.
Peru drēbe der tautastērpamSavukārt I. Pētersone vēlas pastāstīt par kādu tērpu. “Pašlaik viena ģimene no Jūrmalas atjauno īpašumu pie Salaiņa ezera, un viņi interesējās par vietējo tautastērpu. Šīs ģimenes pārstāve Una bija atvedusi skaistu drēbi no Peru. Tur viņai bija izlicies, ka tajā ieaustie raksti līdzinās latviskajiem. Arī man šis raksts izlikās pazīstams. Aizvedu Unu pie šuvējas un viņa uzšuva lindrakus. Nu brīnums, ka Peru raksti sakrīt ar mūsējiem. Tas vien liecina, ka mums ir kāda saistība caur kosmosu. Savukārt Unas mammas baltā blūzīte bija galīgi nodilusi, un šuvēja tai noņēma krādziņu un aproces, ko piešuva jaunai blūzei. Tā ir laba piemiņa no mammas. Skaisti, ka ir tāda vēsture tērpam,” secina I. Pētersone. Šos tērpus viņi valkā savos svētkos sētā. Viņi jūtas ļoti labi tajos,” stāsta I. Pētersone.Tautas lietišķās mākslas studija “Saulīte” ik gadu piedalās šajā pasākumā. Studijas mērķis ir popularizēt tautas mākslas tradīcijas, lai tās nepaliktu vien par nodarbi atsevišķiem meistariem, bet lai tās ieinteresētu iespējami plašāku sabiedrības loku.