Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Brīvprātīgie arī Smiltenē sāk radināt pircējus pie tiešās pirkšanas

Sandra Pētersone

2014. gada 8. aprīlis 00:00

735
Brīvprātīgie arī Smiltenē sāk  radināt pircējus pie tiešās pirkšanas

Tiešā pirkšana,  par ko Latvijā runā arvien vairāk, ienākusi arī Smiltenē. Vidzemes bioloģiskās saimniecības un zemnieki ik trešdienu piegādā  saviem klientiem gardus un veselīgus lauku produktus, ko pircēji iepriekš pasūta internetā.
Vairākās nedēļās pircēju skaits Smiltenes tiešās pirkšanas pulciņā ir izaudzis līdz 50 cilvēkiem, no kuriem 16   pasūtījumus veic regulāri, stāsta biedrības “Mēs Smiltenes novadam” valdes priekšsēdētājs Kaspars Stūrmanis.
Pircēji novērtē mājas garšuBiedrība “Mēs Smiltenes novadam” ir Smiltenes tiešās pirkšanas pulciņa brīvprātīgo vidū un kopā ar palīgiem turpina un izvērš plašāk  brantēnieša Jāņa Puntuļa un smiltenietes Gaidas Lapiņas pirms pusotra gada aizsākto kustību.Tiešās pirkšanas mītne Smiltenē ir tirgus laukums starp autoostu un veikalu “Elektronams” (mazā paviljona ēkā). Zemnieki savu preci tur ik trešdienu sāk piegādāt no pulksten 14, bet pircēji iepriekš pasūtītos produktus var izņemt no pulksten 17 līdz 19.30. Atvestos produktus pieņem, pēc saraksta numurē un tirgo brīvprātīgie palīgi (dežuranti), galvenokārt G. Lapiņa. Bijusī ķīmijas, bioloģijas un vides zinību skolotāja novērtē bioloģiski ražotas produkcijas kvalitāti un tās saistību ar veselīgu dzīvesveidu. Aizvadītajā trešdienā, kad Smiltenes tiešās pirkšanas pulciņu apmeklēja “Ziemeļlatvija”, plauktos bija salikti daudz dažādu lauku labumu: mājas vistu olas, piena produkti (dažādu veidu sieri, sviests, piens, krējums, biezpiens, jogurts), jaunlopa gaļas fileja un konservi, kastītes ar dīgstiem, maize, āboli, kartupeļi, medus, ziedputekšņi, kļavu sulas un citi gardumi. Tas viss tiek atvests no Vidzemes novadu zemnieku saimniecībām. Smilteniete Mārīte Rīdere kopā ar dzīvesbiedru Normundu tiešo pirkšanu izmantojusi jau trīs reizes un par šādu iespēju priecājas. Produkti esot garšīgi, un, piemēram, piens, šeit maksājot lētāk nekā veikalā. Rīderi no piedāvātā sortimenta līdz šim izvēlējušies kūpināto sieru, pienu, jaunlopa malto gaļu, mājas vistu olas un kļavu un bērzu sulas, jo viņiem kā pilsētniekiem citur pie tām nav kur tikt.Pasūtīt preci internetā neesot sarežģīti. “Svētdienas vakarā dēlam internetā atnāk vēstule ar tabulu, un tad mēs izvēlamies un tabulā norādām, ko un cik daudz gribam. Tabulā parādās arī summa, un zinām, ar kādu naudu šurp jānāk,” stāsta M. Rīdere. Viņa uzticas zemnieku ražotajai produkcijai, tāpēc neesot bail pasūtīt preci, iepriekš to nenogaršojot.Smilteniete Kristīne Metuzāle trešdien atnākusi pēc siera un olām,  ko pasūtījusi pati un viņas darba kolēģi. Viņasprāt, tiešās pirkšanas plusi ir iespēja iegādāties mājās ražotus kvalitatīvus produktus par labu cenu. “Ne katram ir pieejamas, piemēram, mājas olas, un ir arī sarežģīti pašiem tās meklēt, braukt un pirkt. Te atnāc, samaksā, paņem un aizej. Ērti,” uzsver K. Metuzāle.
Zemnieki sāk ražot vairākŠobrīd Smiltenes tiešās pirkšanas pulciņš sadarbojas ar zemniekiem no Gulbenes, Smiltenes, Valmieras un Cēsu puses novadiem. Zemniekiem ir ērti šādi realizēt savu produkciju, jo ir regulāri noņēmēji konkrētam produktu daudzumam. Piemēram, Gulbenes novadā ir apvienojušās piecas bioloģiskās saimniecības, kas sadarbojas ar tiešās pirkšanas pulciņiem Rīgā (trijās vietās), Smiltenē un Ikšķilē.Tiešajai pārdošanai ir perspektīva “ģimenisko” saišu dēļ, uzskata Gulbenes novada zemnieku saimniecības “Purmalas” saimniece Vita Markova.  “Mēs pazīstam pircējus, un pircēji pazīst mūs. Zinām, ko viņi vēlas, un viņi zina, ko no mums paprasīt. Turklāt Rīga un Ikšķile vēl praktizē to, ka brauc ciemos pie mums un redz, kā notiek ražošana,” piebilst zemniece. Pateicoties tiešajai pirkšanai, ir audzis Grundzāles pagasta bioloģiskās saimniecības “Jaunrudaci” saražotās produkcijas apjoms. Saimniece mājražotāja Ilze Bērtiņa jau spriež, ka vajadzētu startēt projektā un būvēt papildu ražošanas ēku.“Jaunrudaci” sadarbojas ar tiešās pirkšanas pulciņiem Smiltenē, Cēsīs, Valmierā un Rīgā (astoņās vietās) un šādi realizē, piemēram, pašu ražotus, pircēju iecienītus dažādu veidu sierus, no kuriem jaunums ir kausētais siers, kā arī jaunlopa gaļu, aknu pastēti, zilcgaļu, jogurtu, biezpienu. “Paldies Jānim Puntulim, kurš man piedāvāja iesaistīties šajā kustībā. Zinu, cik daudz produkcijas man vajag saražot. Labi ir arī pircējiem, jo viņi var nopirkt labus produktus bez E vielām,” saka I. Bērtiņa. Tiešās pirkšanas kustībā ir iesaistījusies arī Grundzāles pagasta piemājas saimniecība “Bierņi”, kurā saimnieko Solvita un Arnis Siliņi. Pašu audzētos kartupeļus, burkānus un bietes viņi šobrīd piegādā smilteniešiem un valmieriešiem un jau plāno jaunajā sezonā palielināt dārzeņu audzēšanas apjomu. Biedrības “Mēs Smiltenes novadam” valdes priekšsēdētājs K. Stūrmanis aicina arī citus Smiltenes novada zemniekus un mājražotājus  iesaistīties tiešās pirkšanas kustībā, jo saredz tai lielu potenciālu un izaugsmi.  “Lielākais pluss ir tas, ka šādi sildām vietējo ekonomiku,” uzsver K. Stūrmanis, “jo, pērkot vietējo produkciju, tiek atbalstīti vietējie mājražotāji un zemnieki. Viņi var sākt vairāk  ražot un varbūt pat radīt jaunas darba vietas.”Nav nekā labāka, kā atbalstīt vietējos, uzsver arī viens no Smiltenes tiešās pirkšanas kustības klientiem, uzņēmējs Andris Vilkasts. “Ja to nedarām, tad nav ko brīnīties, ka Latvija neattīstās,” viņš uzsver.Jauni klienti Smiltenes tiešās pirkšanas pulciņā var iesaistīties,  internetā www.smiltenei.lv sadaļā “tpk” nosūtot e-pasta vēstuli  tpk@smiltenei.lv ar lūgumu piedalīties tiešās pirkšanas kustībā. Produktu sarakstu izsūtīs katru nedēļu. Pasūtījumu tabula ir atvērta no piektdienas vakara līdz pirmdienai pulksten 12.