Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Gada beigās vairāki pensionāri uzzinājuši, ka palikuši valstij parādā

Aivars Zilbers

2010. gada 2. decembris 09:43

5755
Gada beigās vairāki pensionāri uzzinājuši, ka palikuši valstij parādā

Novembra beigās "Ziemeļlatvijas" redakcijā vērsās vairāki pensionāri, kuri pirms došanās pelnītā atpūtā bija strādājuši Igaunijā, un izteica neizpratni, kādēļ Latvija ar atpakaļejošu datumu grib novilkt ienākumu nodokli no viņiem izmaksātajām Igaunijas pensijām.

Agrāk tā nebijis. Nodoklis novilkts tikai no Latvijas pensijas, bet no Igaunijā izmaksātajām pensijām nekas nebija jāmaksā. Tā kā Latvijā pensijām neapliekamais minimums ir 165 lati, tad tagad ienākumu nodoklis tiek aptrēķināts no summas, kas pārsniedz šo skaitli.

Pensionāri neizprot jauno kārtībuIgaunija neko neatrēķina no izmaksātajām pensijām tiem cilvēkiem, kuri dzīvo Latvijas teritorijā. Gada beigās vien jāaizsūta uz Tallinu Latvijas Valsts ieņēmumu dienesta izsniegtā izziņa, kas apliecina, ka attiecīgā persona dzīvo Latvijā.

Šogad ieviesta cita kārtība. "Tagad ieņēmumu dienests Latvijā mūs sūta uz Igaunijas sociālo dienestu Valgā, kur mums jāpieprasa izziņa par izmaksātajām pensijām 2009. gadā, un tad šis dokuments jāiesniedz ieņēmumu dienestā Latvijā. Jāaizpilda arī deklarācija. Ieņēmumu dienestā Latvijas pensiju saskaita ar Igaunijas pensiju visa pērnā gada garumā un tad no kopējās summas atskaita ienākumu nodokli.

Iznāk ievērojams maksājums. Kad ieņēmumu dienestā interesējos, uz kāda pamata tas tiek darīts, turklāt aprēķinot nodokli ar atpakaļejošu datumu, man nekādu likumu nevarēja parādīt. Tā arī man netapa skaidrs, kādēļ tagad Latvija iekasē nodokli no Igaunijas pensijas. Kā noprotu, arī turpmāk tā tiks darīts. Pirms kāda laika ieņēmumu dienests gatavojās līdzīgi rīkoties, bet, kad sāku par to tālāk interesēties, atsākās vecā kārtība. Gribētos vismaz zināt, kādēļ šāda kārtība noteikta," saka Valkā dzīvojošais pensionārs Ēvalds Vanags.

Neizpratnē par jauno kārtību ir arī valcēnietis Edgars, kurš pēc aiziešanas pensijā Latvijā strādāja Igaunijā. Viņam aprēķinātais nodokļa parāds par pērno gadu ir lielāks par 300 latiem. "Tādu summu man pateica, un varu meklēt, kur gribu tādu naudu. It kā jau ieminējās, ka var arī pastiept maksājuma termiņu, bet vispār jau jānomaksājot tūlīt.

Man nav izprotams, kāda daļa Latvijai par to, ko es esmu nopelnījis pilnīgi citā valstī. Es vēl saprastu, ja nodokli novilktu no divām algām, bet tās taču ir pensijas. Man gan Latvijas, gan Igaunijas pensija ir mazāka par 165 latiem, tādēļ līdz šim ienākumu nodoklis no manas pensijas Latvijā netika atvilkts. Tagad, kad abas pensijas saskaita, gan iznāk ko nogriezt.

Brīnos, ka tik vienkārši var sasummēt divas atšķirīgas lietas, lai tikai varētu pensionārus apcirpt," saka pensionārs. Arī viņš ieņēmumu dienestā prasījis parādīt likumu, kur būtu noteikta šāda kārtība. To vietā pensionāram iedotas likumu kopijas par darba likumdošanu Īrijā, kas pensionāra neizpratni tikai palielinājis. Turklāt skaidrības meklētājs nobrīdināts - ja naudu valstij nesamaksāšot, tad sekošot lielas soda naudas.

"Es tagad esmu kā slazdā. Kaut nosities, bet tie 300 lati jāatrod, jo tikai tad man ieņēmumu dienests izsniegs manas dzīves vietas apliecinājuma izziņu, ko aizsūtīt uz Tallinu. Ja nenomaksāšu parādu, kas uzrēķināts ar atpakaļejošu datumu, izziņu man neizsniegs, un tad igauņi atvilks no manas Igaunijas pensijas ienākumu nodokli. Tad man jau būs dubultnodoklis," secina Edgars.

Ierēdņi rīkojas pēc likumaValsts ieņēmumu dienesta Vidzemes reģionālās iestādes Valkas nodaļas vadītāja Inga Gartmane skaidro, ka, sākot ar 2009. gada 1. janvāri no pensijas, kuru izmaksā Igaunijas Republika, netiek ieturēts iedzīvotāju ienākumu nodoklis, ja nodokļu maksātājs Igaunijā ir iesniedzis apliecību, kas apliecina, ka viņš dzīvo Latvijā.

"Savukārt Latvijas likums "Par iedzīvotāju ienākumu nodokli" nosaka, ka iedzīvotāju nodokli maksā fiziskās personas, kas guvušas ienākumus Latvijā un ārvalstīs. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotaji, kas ienākumus guvuši ārvalstīs, nodokli maksā Latvijā.

Likuma 8. panta 2. daļas 10. punkts nosaka, ka pie fiziskās personas ienākumiem, par kuriem jāmaksā nodoklis, tiek pieskaitītas arī pensijas neatkarīgi no to izmaksas avota. Savukārt likuma 13. panta 1. daļas 3. punkts paredz, ka neapliekamais minimums (gadā 1980 lati) ir piemērojams arī no ārvalstīm saņemtajai pensijai, piemērojot to kopā gan ārvalstīs, gan Latvijā saņemtajai pensijai," informē I. Gartmane.

Pēc nodaļas vadītājas sniegtās informācijas, Latvijā pierakstītie iedzīvotāji par ienākumiem, kas kalendārajā gadā gūti ārpus Latvijas, likumā noteiktajā termiņā un kārtībā iesniedz gada ienākumu deklarāciju.

Tā ar pievienotajiem dokumentiem iesniedzama Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei ne vēlāk kā līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1. aprīlim. Tikai par 2009. gadu šis termiņš ir noteikts līdz 2010. gada 1. jūlijam. Savukārt aprēķināto nodokļa summu budžetā vajadzēja iemaksāt līdz 16. jūlijam.

Diemžēl informācijas trūkuma dēļ vairāki pensionāri par šādu kārtību ir uzzinājuši tikai rudenī, kad devušies uz ieņēmumu dienestu pēc izziņas, ko sūtīt uz Tallinu. Valsts iestāžu pienākums gan būtu par visām izmaiņām likumdošanā laikus sniegt informāciju tiem, uz kuriem tās attiecas.

Taču tikai 1. decembrī Valkas novada centrālajā bibliotēkā par šiem jautājumiem notika ieņēmumu dienesta rīkots seminārs. Tagad daļa pensionāru pirms Ziemassvētkiem piedzīvojuši nepatīkamu pārsteigumu, uzzinot, ka palikuši parādā valstij tādu summu, ko pensionāram dažās dienās, pat mēnešos ir grūti, dažkārt pat neiespējami dabūt.