Baltijas čempionāts

Māris Stabiņš

2014. gada 4. jūnijs 09:09

474

Nedēļas nogalē notika viens no spēcīgākajiem izlašu čempionātiem pasaulē - Baltijas čempionāts. Lietuvas pilsētas Zarasai apkārtnē sacensības notika garajā distancē un stafetē. Latvijas izlase turp devās 52 sportistu sastāvā.Sacensību apvidus šogad izvēlēts Baltijas čempionātam netipisks.

Gražutes reģionālajā dabas parkā esošos ezerus ieskauj meži ar labu skrienamību un smalku reljefu, kas dažbrīd pāriet vidēja izmēra pakalnos.  Sestdien medaļas tika izcīnītas garajā distancē.

Svētdien sacensības notika stafetēs. Par apvidus skrienamību vēstīja arī distanču parametri, kas, piemēram, vīriešu elitē paredzēja vidējo ātrumu 5:06min/km:Tiesības startēt Latvijas izlasē šogad bija izcīnījuši arī seši Azimuts OK-Sm BJSS sportisti. Pirmās distancē devās W14E meitenes. 3,5km garo distanci ar deviņiem KP visātrāk veica Smiltenes BJSS audzēkne grundzāliete Agnija Caune. Viņas rezultāts bija 30:59.

Vidējais ātrums distancē 8:51 min/km. Agnija uzvarēja pārliecinoši otrās vietas ieguvēju no Lietuvas pārspējot par vairāk kā trijām minūtēm.  Trešajā vietā vēl viena Smiltenes BJSS audzēkne Elīna Skopāne. Viņas rezultāts  35:45. Elīnas vidējais ātrums distancē 10:13 min/km. Zanda Stabiņa finišēja ar uzrādot astoto rezultātu.

Diemžēl cīņas karstumā nebija atzīmējusies sestajā kontrolpunktā.
M16E grupā startēja vēl viens Smiltenes BJSS audzēknis Matīss Slikšjānis.   Viņam septītā vieta 22 sportistu konkurencē.  Matīsa vidējais ātrums distancē 7:07  min/km. Jāpiebilst ka šī bija vienīgā grupā kur viss goda pjedestāls piederēja Latvijas sportistiem.  Vīriešu Elites grupā startēja Artūrs Pauliņš.

Spēcīgajā konkurencē 15,7 km garajā distancē ar 32 KP viņam 11 vieta.  Artūra vidējais ātrums 5:36 min/km , uzrādot rezultātu 1:27:57 , kas par piecām minūtēm bija lēnāks par uzverētāja  Dmitrija Cvetkova no Pētreburgas laiku. Labākais Latvijas sportists Edgars Bertuks šoriez 4. vietā. Artūram otrais labākais rezultāts no Latvijas sportistiem.Sieviešu Elites grupā startēja Smilteniete Liene Brūvele.  Liene uzrādīja 34 rezultātu 41 dalībnieces konkurencē. Distances beigu daļā viņai acī trāpīja zars. Karti salasīt praktiski kļuva neiespējami. Tomēr sportiste vīrisķīgi pabeidza distanci un tūlīt nokļuva mediķu aprūpē.

Svētdiena stafetes sacensībām atnesa vēsu laiku ar pamatīgu lietu. Lija visu laiku lietus pārtstāja neilgi pirms apbalvošanas ceremonijas.Stafešu komandas Latvijas izlasē šoreiz tika komplektētas ņemot vērā garās distances rezultātus.Meitenēm stafetes notika W16 E grupā līdz ar to cerība uz vietu valsts pirmajā komandā mūsu 14 gadīgajām meitenēm bija maza. Tajā startēja Valmieras W16 meitenes.

Latvijas otrajā komandā tika iekļautas Elīna Skopāne un Agnija Caune. Trešajā komandā startēja Zanda Stabiņa.Skatītāju kontrolpunktā visu triju Latvijas komandas meiteņu pirmo etapu orientieristes ieradās reizē. Trešajā komandā pirmo etapu veica Zanda Stabiņa. Viņa stafeti nodeva kā ceturtā.  Otro etapu  Latvijas otrajā komandā veica Elīna Skopāne. Distancē viņa devās piektā , jo Zandai bija izdevies apsteigt Latvijas otrās komandas pārstāvi.

Otrajā etapā sagriezās viss kājām gaisā. Pirmās komandas dalībniece  ķlūdījās. Distances sākumā kļūda arī Elīnai. Elīna stafeti Agnijai nodeva sestajā vietā.  Agnija distanci veica lieliski apsteidzot veirākas konkurentes un finišējot trešajā vietā. Latvijas trešā komanda kurā startēja Zanda izcīnīja 5. vietu un Latvijas spēcīgā pirmā komanda finišēja sestajā vietā. Šajā grupā pavisam startēja 12 komandas.

M16E otajā komandā pirmo etapu veica Matīss Sliksājānis.  Viņiem 7. vieta 13 komandu konkurencē.Ļoti sīva cīņa notika vīriešu Elites stafešu sacensībās kur piedalījās 14 komandas. Latvijas pirmajā komandā starēja arī Artūrs Pauliņš. Viņš stafeti no Andra Jubeļa saņēma kā pimais

.Tomēr distancē Artūru apsteidza Igaunijas un Lietuvas pirmo komandu dalībnieki un Artūrs Latvijas izlases līderim Edgaram Bertukam stafeti nodeva trešais.  Vietu sdalījums izškīrās finišā. Edgars finišēja 7. vietā. Trīs sekundes priekšā sev palaižot Latvijas otrās komandas pārstāvi. Sekundi ātrāk vēl finišēja Lietuvas otrā komanda.

Lai apsteigtu Baltkrievus kas izcīnja trešo vietu pietrūka tikai 45 sekundes. Sieviešu Elites grupā Brūvele Liene startēja Latvijas otrajā komandā kas finišēja ar 12 rezultātu. Jāpiebilst ka  trīs spēcīgākās Latvijas orientieristes dažādu iemeslu dēl šajās sacensībās piedalīties nevarēja, tādējādi radot iespēju pārbaudīt izlases tuvākās rezerves.

Vienlaicīgi notika arī Baltijas veterānu sacensības šeit M40 grupā Otrās Putrālis izcīnīja 6. vietu un M45 grupā Māris Stabiņš 11. vietu.Tie jaunieši kas netika iekļauti valstu izlasēs sacentās atklātajās sacensībās. Šeit M16 grupā startēja Ilgvars Caune un izcīnīja pārliecinošu 1. vietu.  Otrās vietas ieguvēju viņam izdevās pārspēt par 10 minūtēm.