Kārķos iedzīvotājus pārsteidz medņa ziņkāre par dzīvi ciematā
Pagājušonedēļ Kārķu ciemata iedzīvotāju uzmanības centrā ar savu dīvaino uzvedību nokļuva mednis.
Skaistais meža putns gluži droši pastaigājās gar pagasta pārvaldi un ar interesi vēroja, ko cilvēki dara.
Pirmā drošo medni pamanīja pārvaldes ēkas apkopēja Mārīte Ķīkule un par to pastāstīja lauku attīstības speciālistei Sandrai Pilskalnei. Kad Sandra izgāja no pārvaldes apskatīties putnu, tas mierīgi grozījās pie košumkrūmiem. "Mednis parādījās piektdien. Pēc skata putns bija vesels. Tā spalvas bija spožas, mednis arī nekliboja. Rokās gan nedevās, bet fotografēt sevi atļāva," stāsta S. Pilskalne.
Mednis nemaz nesteidzās atpakaļ uz mežu, acīmredzot ziņkāre, kas notiek ciemata centrā, bija lielāka. Pirms ierašanās pie pārvaldes mednis paciemojies arī kādā Līvānu mājas pagalmā un piebiedrojies tur satiktajam pīļu baram. S. Pilskalne sazinājās ar Meža dienesta darbiniekiem, kuri ieteica pamēģināt putnu notvert un aiznest līdz mežam, bet tas tomēr neesot izdevies. Būdams pietiekami drošs, mednis tomēr par labāku uzskatīja distances ievērošanu. Vēlāk putns pazudis, bet pirmdienas rītā to atkal ciemata centrā pamanīja sētniece.
S. Pilskalne domā, ka, iespējams, meža cirtēji ir iztraucējuši putnu, kas apjucis un tādēļ dažas stundas dienā uzturas ciematā. Lauku attīstības speciāliste atceras, ka mednis nav vienīgais, kas ar savu interesei par ciemata dzīvi pārsteidzis iedzīvotājus.
"Pavasarī tepat tuvumā dzīvoja zaļā vārna, kas arī ir rets un interesants putns. Tas liecina, ka mums apkārt ir bagāta un tīra daba. Iepriecina, ka tīra un saglabāta vide rūp arī mūsu jaunajai paaudzei. Pašlaik pagasta pamatskola veic vairākus pasākumus, lai iegūtu ekoskolas statusu," stāsta S. Pilskalne.
Bijušais Kārķu mežniecības mežzinis Aleksandrs Luhaers, kurš arī piedalījās medņa fotosesijā, atzīst, ka apkārtējos mežos šie putni mīt. "Kad vēl biju mežzinis, tad vienā riesta vietā varējām saskaitīt pat septiņus medņus. Lai saglabātu šos putnus, daudz kas ir atkarīgs no mednieku attieksmes. Kas attiecas uz šo gadījumu, tad varu atsaukties tikai uz biologu teikto, ka rudenī medņiem šad tad uznāk dullums, kas ilgst apmēram divas nedēļas. Dziļāk to neviens nav pētījis, tādēļ grūti kaut ko apgalvot. Interesanti arī tas, ka šis ciematā iemaldījies mednis labprāt knābā dzīvžoga skujas. Mežā to nav un tur šie putni pārtiek no priežu pumpuriem un bērzu skarām. Varam tikai secināt, ka dabā notiek daudz kas interesants, kam mēs īstu izskaidrojumu nezinām," spriež A. Luhaers.
Arī Ziemeļvidzemes virsmežniecības Valmieras mežniecības mežziņa vietnieks Jānis Ence apliecina, ka medņiem mēdzot uznākt kaut kāds dullums un tad to uzvedība mainās. "Zinu gadījumu Kurzemes pusē, kur mednis stāvēja uz ceļa un kad no automašīnām izkāpa braucēji, lai padzītu to nost, knāba viņiem kājā," stāsta J. Ence.
Valkā praktizējošā veterinārārste Ingrīda Vilne uzskata, ka ar medni viss ir kārtībā. "Trakumsērga tā nav, jo putni ar šo slimību neslimo. Katrā ziņā medņa uzvedība nav uzskatāma par anomāliju. Ja tam mežā mazliet apnicis, lai jau papriecājas pie cilvēkiem," saka I. Vilne.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19