Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Lai saņemtu valsts finansētu veselības aprūpi, arī mazpilsētā jārēķinās ar rindām

Sandra Pētersone

2010. gada 30. oktobris 09:47

3108
Lai saņemtu valsts finansētu veselības aprūpi, arī mazpilsētā jārēķinās ar rindām

Arī Smiltenes poliklīniku ir skārusi daudzviet izplatīta problēma. Lai nokļūtu uz izmeklējumiem vai konsultāciju pie speciālistiem par valsts atvēlēto finansējumu jeb kvotu, pacientiem reizēm nākas gaidīt rindā.

Ar to netieši ir saskārusies arī Smiltenes novada iedzīvotāja Dina Mačule. Viņas 19 gadus vecā meita pirmajā reizē par vizīti pie ausu, kakla un deguna ārsta Smiltenes poliklīnikā samaksāja trīs latus, bet par atkārtotu, īsu apskati - jau septiņus latus.

Rindas ir uz dārgiem izmeklējumiem

Tāpēc D. Mačule rosina "Ziemeļlatviju" informēt sabiedrību par ārstu speciālistu kvotām Smiltenes poliklīnikā. "Varbūt der sniegt regulāru informāciju, kuriem speciālistiem ir brīvas kvotas, kuri pieejami par zemāku maksu un cik kas maksā, lai vecāki zinātu iedot saviem pilngadīgajiem, nestrādājošiem bērniem finansējumu mediķu apmeklējumam," ziņu platformai 8778 nosūtītajā e-pasta vēstulē raksta D. Mačule.

Arī Smiltenes poliklīnikai ir jācīnās ar līdzekļu trūkumu, jo visi piedāvātie ambulatorie pakalpojumi (ārstu speciālistu konsultācijas, izmeklējumi un mājas aprūpe) no valsts budžeta tiek finansēti atbilstoši iedalītajām kvotām, skaidro Sarkanā Krusta (SK) Smiltenes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Sarmīte Zvirgzdiņa.

Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādei ir noteikts limits, cik pacientu mēnesī katrs speciālists var pieņemt par valsts atvēlēto finansējumu (pacienta iemaksa tad ir trīs lati) un cik daudz izmeklējumu iestāde var veikt. Lai iekļautos valsts finansējumā, poliklīnika ir spiesta veidot rindas, galvenokārt uz dārgiem izmeklējumiem.

Šobrīd vislielākās rindas (līdz novembra vidum) ir uz galvas un kakla asinsvadu izmeklējumiem un uz sirds ehokardiogrammu, informē poliklīnikas reģistratore Anda Rimša. "Ir gadījumi, kad cilvēki, uzšvirkst, tomēr kopumā situāciju saprot un pasaka, - jūs jau tur neesat vainīgi," saka A. Rimša.

Samaksājot tikai pacienta iemaksu, iedzīvotāji pie ārstiem speciālistiem Smiltenes poliklīnikā pašlaik var nokļūt bez dienām ilgas gaidīšanas rindā. Tomēr maz kvotu līdz gada nogalei ir atlicis ausu, kakla un deguna ārstam jeb otorinolaringologam. Mēneši, kad ir izsmelts kvotu limits, bijuši arī acu ārstam un ginekologam.

Priekšroka bērniem un grūtniecēm

Ja cilvēki nevēlas gaidīt rindā uz izmeklējumiem vai pie speciālistiem Smiltenes poliklīnikā, viņi var izvēlēties maksas pakalpojumu atbilstoši cenrādim. Piemēram, vizīte pie speciālista tad maksā septiņus latus.

"Tā faktiski ir izspiešana no valsts puses. Ja negribu gaidīt rindā, tad man jāmaksā vairāk, bet arī trīs lati jau ir daudz," saka poliklīnikas apmeklētājs jaunais tētis Ingurds Slaveiks.

S. Zvirgzdiņa uzsver, ka maksas cenrādis nekādā gadījumā neattiecas uz bērniem un pusaudžiem līdz 18 gadu vecumam un grūtniecēm. Šie pacienti visu ambulatoro aprūpi saņem bez maksas, turklāt neatkarīgi no tā, vai poliklīnika savas kvotas ir vai nav pārstrādājusi. Tāpat arī bez maksas ambulatoros pakalpojumus saņem trūcīgās personas, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu.

Valsts finansētas veselības aprūpes pieejamību Smiltenē iespaido fakts, ka ārstniecības iestādē vairs nav stacionāra (tā vietā ir atvērta aprūpes nodaļa, - redakcijas piezīme), tāpēc lielāks noslogojums ir ambulatorajai daļai un kvotas tiek izsmeltas ātrāk, secina S. Zvirgzdiņa.

"Atņemot finanšu līdzekļus slimnīcas darbībai, Veselības ministrijas pārstāvji īpaši uzsvēra, ka palielinās finansējumu ambulatorajai aprūpei, bet savus solījumus nav pildījuši. Arī par stacionāra darbu valsts mums palika parādā 10 tūkstošus latu.

Lai šādu situāciju nepieļautu mūsu poliklīnikā, pieņēmām lēmumu stingri ievērot un iekļauties valsts atvēlētajā finansējumā, kas diemžēl ir nepietiekams," atzīst SK Smiltenes slimnīcas valdes priekšsēdētāja. Līdzekļu pārtēriņu šā gada deviņos mēnešos valsts kompensēja, bet, ko darīs jaunā valdība, mediķiem nav ne jausmas.

Neskaidrību gadījumā pacienti var vērsties ārstniecības iestādē, lai noskaidrotu viņus interesējošus jautājumus.