Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Ieraksts inspektora Jāņa Pērles dienasgrāmatā laikā, kad laši nāk

2010. gada 26. oktobris 08:55

2073
Ieraksts inspektora Jāņa Pērles dienasgrāmatā laikā, kad laši nāk

Jau vairāk kā divas nedēļas pastiprināta uzmanība pievērsta lašu un taimiņu aizsardzībai. Šajā laikā ir apsekotas Gaujienas, Virešu un Grundzāles pagasta upes. Apzināti upju posmi aptuveni 40 km garumā, mērojot ceļu kājām.

Uzkartētas esošas un potenciālas taimiņu nārsta vietas, kā arī jau iemīdītas, iespējams, maluzvejnieku takas un apmešanās vietas, izpētītas labākās, klusākās un neredzamākās pielavīšanās vietas, konstatēti cilvēku radīti šķēršļi upēs, lai zivis koncentrētu vienā vietā vieglākai ieguvei.

Nofotografēti aizdomīgi atstātas automašīnas upju tuvumā, kā arī, pats galvenais, sastapti potenciālie lašu ķērāji gan Vizlā, gan Vecpalsā. Un, par nožēlu, viens grupējums no notikumu vietas aizbēdzis, bet es jums apsolu, nākamreiz viņus sastopot, tiem aizbēgt neizdosies!

Darbs nav no patīkamākajiem, nevienam cilvēkam negribas sodīt - visiem ir sirds, tādēļ labāk ievērosim likumus. Protams, ir patīkami pastaigāties gar upes krastu, bet vislielāko gandarījumu dod sastaptie makšķernieki, kas priecājas, ieraugot inspektoru. Šajā laikā netiek skaitītas darba stundas un neizgulētais miegs, kontroles reidi tiek veikti gan dienā, gan naktī, gan brīvdienās, neatkarīgi no laika apstākļiem.

Šī gada lašu aizsardzības rezultātus redzēsim tikai pēc aptuveni 3 gadiem, kad pēc šogad nosargāta nārsta upē atgriezīsies jaunā paaudze, lai turpinātu tradīciju, tad arī novērtēsim vai zivis paliek vairāk vai tieši otrādi - mazāk.

Mans ieteikums - sabiedrībai jāizbeidz būt tik tolerantai un jāziņo par šādu noziegumu pret dabu un mums pašiem, jo citādi, redzot, bet neziņojot, mēs esam nozieguma līdzdalībnieki un esam atbildīgi par radīto postu. Ne jau velti uz mūsu viena lata monētas ir attēlots lasis.

Kas mēs par tautu bez lašiem? Vēl lielāks iegansts ziņot par pārkāpumiem ir entuziastiskajiem makšķerniekiem - maluzvejnieki jūs uzskata par muļķiem - jūs sēžat pie upes vai ezera agri no rītiem un vēlu vakaros, reizēm pat dienu no dienu, cenšoties apmānīt kādu zivtiņu, taču atnāk nekaunīgs „maliķis" un jums deguna priekšā, teiksim, ievelk tīklu.

Vai jūsos nav dusmu par šādu rīcību? Tas ir līdzīgi kā cilvēki kaut ko kompensē pērkot lielus džipus, lai gan, dzīvojot pilsētā, tiem praktiska pielietojuma nav. Tā ir arī ar zivīm - maluzvejnieki tādā veidā mierina sevi, jo nespēj tās noķert ar makšķeri.

Vai nebūtu skaisti, ja mēs visi, kopā ar savām ģimenēm varētu doties uz kādu lašupi un šajā laikā vērot, kā laši un taimiņi mērķtiecīgi traucas augšup pa straumi, lecot pārvar krāces un citus šķēršļus. Kā arī vērot kā tie ierīko nārsta ligzdas - berzes - notraušot ar vēderu un astes spuru dūņas un netīrumus no oļiem.

Šobrīd šādu skatu ieraudzīt jau ir retums. Nemainoties cilvēku domāšanai, tas vispār nebūs iespējams. Un mūsu bērni veikalos varēs redzēt tikai sarkanīgi iekrāsotos Norvēģijas lašus...

Pēdējā rindkopa cilvēkiem, kas pasauli redz tikai skaitļiem - īpaši aizsargājamā dabas teritorijā lašu saaudzēšanas laikā par nelikumīgi iegūtu lasi vai taimiņu Latvijas Republikas normatīvie akti paredz kriminālatbildību.

Tiesa var piemērot sodu, nosakot brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām, kā arī jāatlīdzina zivju resursiem nodarītais zaudējums, neatkarīgi cik liels ir lasis vai taimiņš - Ls 500 par vienu īpatni. Pat muļķim ir skaidrs, ka lētāk lasi ir iegādāties veikalā.

Lūdzu ziņot par aizdomīgām darbībām!

Jānis Pērle - tālr. 26222682