Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Uzņēmējus uztrauc apturētais zaļais koksnes sertifikāts

Sandra Pētersone

2010. gada 14. oktobris 12:42

4172
Uzņēmējus uztrauc apturētais zaļais koksnes sertifikāts

Ir ļoti svarīgi pārliecināt sadarbības partnerus ārzemēs, ka Latvijā arī pēc zaļā sertifikāta apturēšanas mežs tiek apsaimniekots videi draudzīgi un koksne tiek iegūta no videi draudzīgi apsaimniekota meža, uzsver Vācijas uzņēmuma "Baltika Holzindustrie GMBH" īpašnieks Rūdolfs Brikenšteins. Šajā uzņēmumu grupā ietilpst arī Launkalnes pagasta kokapstrādes firma "Smiltene Impex" un Rīgas uzņēmums "Lameko Impex".

No šā gada 16. jūlija auditori ir apturējuši izsniegto koksnes FSC sertifikātu vienam no valsts akciju sabiedrības "Latvijas valsts meži" uzņēmumiem "LVM Mežs". Tas nozīmē, ka uzņēmums pārtraucis pārdot koksni ar FSC logo. FSC sertifikāts apliecina, ka meža apsaimniekošana notiek videi draudzīgi un pret sabiedrību atbildīgi.

"75 procenti no mūsu piegādātās koksnes pircējiem pieprasa FSC sertificētu koksni. Ja tas ilgstoši netiks atgūts, ilgtermiņā tas apdraud darba vietas, tāpat kā ciršanas apjomu samazinājums," "Ziemeļlatvijai" skaidro R. Brikenšteins.

Prasa sertificētu koksniAizvadītās nedēļas nogalē viņš ieradās Smiltenē, kur sadarbībā ar kokapstrādes uzņēmumu "Smiltene Impex" un tā valdes locekli Voldemāru Ciršu darba vizītē ielūdza sadarbības partnerus no Kanādas un Japānas, lai kopā ar VAS "Latvijas valsts meži" (LVM) pārstāvjiem apspriestu sertificētas koksnes piegādi pircējiem nākotnē.

Kanādas un Japānas uzņēmējiem tika izrādīta LVM Strenču kokaudzētava un mežizstrādes process valsts apsaimniekotajos mežos. "Labprāt piekritām parādīt mežu apsaimniekošanas praksi mūsu uzņēmumā "Latvijas valsts meži". Demonstrējot meža stādu audzēšanu Strenču kokaudzētavā un operācijas mežā, vēlamies pārliecināt "Smiltene Impex" klientus, ka no valsts mežiem nākošie kokmateriāli tiek iegūti videi draudzīgā un pret sabiedrību atbildīgā veidā," skaidro LVM Austrumvidzemes mežsaimniecības izpilddirektors Aigars Dudelis.

Gan R. Brikenšteins, gan arī LVM pārstāvji atzīst, ka ārzemju presē ir publicēts daudz negatīvas informācijas par Latviju saistībā ar FSC sertifikāta darbības apturēšanu. Latvijā ir ļoti maz privātmežu platību, kurās iegūtajai koksnei ir šāds sertifikāts. Kokapstrādes uzņēmumus satrauc, kā nodrošināt jaudas, ja sadarbības partneri ārzemēs vēlēsies pirkt tikai sertifcētu koksni.

"Ir prognozes, ka no nākamā gada neviena lielā kompānija no Japānas nepirks koksni bez FSC sertifikāta," "Ziemeļlatvijai" stāsta Kanādas uzņēmuma "KP Wood" menedžeris Stefans Kouls.Šī Kanādas firma pārstāv "Lameko Impex" un "Smiltene Impex" biznesa intereses Japānā.S. Kouls skaidro, ka Kanādas kompānija pārdod kokmateriālus Japānas tirgū galvenokārt māju celtniecībai un japāņiem ir svarīgi, lai uz produkta būtu FSC logo.

"Latvijai vajadzētu izmantot iespēju atgūt sertifikātu, jo mēs esam konkurenti ar Krieviju. Sadarbība ar Latviju koksnes iepirkumā mums ir svarīga, jo jūsu tirgus var piegādāt dažāda sortimenta kokmateriālus, kādus prasa Japānā. Kanāda piedāvā tikai standartizētu izmēru, tāpēc Kanādas mežos iegūtās koksnes īpatsvars no mūsu pārdotās produkcijas ir tikai 10 procenti," skaidro S. Kouls.

Sola atgūt nākamgadVAS "Latvijas valsts meži" Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs skaidro, ka tiek darīts viss, lai, jau sākot no nākamā gada pirmā pusgada, LVM atgūtu zaļo sertifikātu.

Arī R. Brikenšteins uzsver, ka tas ir ļoti svarīgi. "Ārzemju presē par to ir publicēts daudz negatīvas informācijas saistībā ar FSC sertifikāta darbības apturēšanu. Kopā ar "Latvijas valsts mežiem" gribam parādītu mūsu ārzemju pircējiem no Kanādas un Japānas, ka Latvijā meži tiešām ir kopti un labā stāvoklī," uzsver "Baltika Holzindustrie" vadītājs.

Viņš norāda, ka otra problēma ir meža ciršanas jeb meža ražas novākšanas apjoms Latvijā , ko patlaban ierobežo valdības priekšraksti. Par šo jautājumu Latvijas sabiedrībā ir atšķirīgi viedokļi.