Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Papildināts ar FOTO: Strenču novada vidusskolas jauniešu viesošanās ES mājā

2010. gada 6. oktobris 08:21

1275
Papildināts ar FOTO: Strenču novada vidusskolas jauniešu viesošanās ES mājā

Ieskats par Strenču novada vidusskolas jauniešu viesošanos ES mājā atvērto durvju dienā 24. septembrī

Tā kā noslēdzies EK „ EUROPE DIRECT" informācijas centra Valmierā rīkotais projektu konkurss „ Bibliotēka - tilts uz Eiropu", viena no konkursa laureātēm bija Strenču novada Strenču pilsētas bibliotēka - Strenču pilsētas bibliotēka projekta ietvaros 2010. gada 24. septembrī piedāvāja 30 jauniešiem no Strenču novada doties ekskursijā uz Eiropas Savienības māju www.esmaja.lv , uz atvērto durvju dienu Rīgā, Aspazijas bulvārī 28.

Projekta mērķis - diskusiju veidā informēt / izglītot jauniešus par Eiropas Savienības sniegtajām iespējām piedalīties pieredzes un mācību apmaiņas programmās, lai veicinātu jauniešu konkurētspēju darba tirgū, kā arī lai būtu iespēja pilnveidoties apgūstot jaunas iemaņas un zināšanas. Projekta mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 15 - 25 gadiem.

Un kopš Latvija ir iestājusies Eiropas Savienībā (ES), tās darbība ikdienā skar katru Latvijas iedzīvotāju. Eiropas Savienības mājā jaunieši varēja uzzināt, kādas iespējas no dalības ES var gūt katrs jaunietis. Diena sākās plkst. 11:00 kad izbraucām no Strenčiem uz Rīgu, brauciena laikā katram jaunietim tika izdalīta pasākuma programma, kā arī Strenču pilsētas bibliotēkas vadītāja sīkāk pastāstīja par dienas gaitu un plānotajiem pasākumiem.

Nu jau Rīgā, Eiropas Savienības mājā mūs sagaidīja „ES māja" informācijas centra vadītāja Gunita Eberte, un tika piedāvātas lekcijas par šādām tēmām:

o Iepazīšanās ar ES mājas zināšanu, sarunu un mākslas istabām o Jauniešu iespējas Eiropas Parlamentā o Eiropas Komisija - Briselē un Latvijā, jauniešiem piedāvātās iespējas o Studiju iespējas Holandē o Izglītība Latvijā un ārzemēs o Diskusija „ Nākotnes pēcpusdiena", sadarbībā ar Klubs „ Māja"

Šajās lekcijās un diskusijās jaunieši uzzināja daudz ko jaunu un vērtīgu par izglītības un dažādas pieredzes apmaiņas programmām visā Eiropas Savienībā. Uzzinājām arī to, ka klasēm ir iespējams pieteikties uz bezmaksas ekskursijām uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā, kā arī jauniešiem tika piedāvāta iespēja pieteikties uz apmaksātām vai neapmaksātām prakses vietām Eiropas Parlamentā.

Tāpat uzzinājām par velo dienu Kuldīgā, par iespēju karti, par to, ka ES mājā var izmantot telpas bez maksas ja vēlas telpas pasākumam kas saistīts ar Eiropas Savienību, par inbox.smart - var laimēt labas balvas, kā arī uzzinājām, ka topošiem pedagogiem ir iespējams pirmo pedagoģisko praksi iziet kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, par skolu dažādām programmām un daudz citu noderīgu lietu.

Kā arī vērtīga bija jauniešu iesaistīšanās diskusijā „ Nākotnes pēcpusdiena" - jaunieši tika sadalīti pa grupiņām, un katrai tika piedāvāta kāda tēma par Latviju, Pasauli vai Eiropu pēc 10 gadiem, jauniešiem bija jāsagatavo uzvedums un jāprezentē auditorijas priekšā, ka jauniešiem tas izdevās izcili labi.

Pēc radošajām aktivitātēm ikvienam jaunietim bija unikāla iespēja noklausīties finanšu ministrijas „ ES 2020" stratēģiju gudrai, ilgtspējīgai un iekļaujošai izaugsmei kāda būs Latvija pēc 10 gadiem, uzzinājām, ka Latvijai jau ir gatavs skatījums uz nākotnes periodu.

Pēc pasākuma devāmies uz atpūtas centru „ Rāmkalni" kur nu jaunieši varēja braukt ar rodeļiem, kā arī lēkāt ar gumijām...

Visbeidzot ieguvuši daudz jaunu un vērtīgu zināšanu Eiropas mājā, mazliet izbaudījuši aktīvās izklaides „Rāmkalnos", devāmies uz mājīgo krodziņu lai noslēgtu šo patīkamo dienu raganas mājā „Raganas ķēķis" baudot siltas un gardas vakariņas un brīnumgardu raganisku kūku.

Pēc aptaujas rezultātiem raugoties var secināt, ka lielākā daļa jauniešu 50% bija domājuši par izglītības iespējām ārpus Latvijas, 42 % no aptaujātajiem nebija domājuši un 8% bija domājuši tikai mazliet šādu iespēju.

Uz jautājumu, vai pasākumā dzirdētais noderēs nākotnes plānošanai un vai šis pasākums vispār bija noderīgs 84% no jauniešiem atbildēja, ka bija noderīgs un pat ļoti - jo uzzināts daudz jauna, gan kur meklēt informāciju nepieciešamības gadījumā gan kādas iespējas patiesībā piedāvā Eiropas Savienība, savukārt 8% apgalvo, ka ļoti nenoderēja, bet ja vajadzēs darba plānošanā tad noderēs, kā arī varēs pastāstīt par iespējām citiem vienaudžiem, kā arī pārējie 8% tomēr domā, ka iegūtās zināšanas īpaši nenoderēs jo strādās un mācīsies tepat Latvijā.

Taujājot pēc tā, kas ir tas tieši pats vērtīgākais - doma vai atziņa, kas tika iegūta šī pasākuma laikā, atbildes skan šādi:

* To, ka Eiropa domā par dzīvi pēc 10 gadiem * Uzzināju, ka Finanšu ministrija ļoti rūpīgi veido plānu 2020. Gadam * Vērtīgākais varētu būt tas, ka uzzināju vairāk par to ar ko nodarbojas ES * Uzzināju par izglītības iespējām ārpus Latvijas * Uzzināju, ka ir ļoti plašas iespējas studēt citās valstīs * Ka plašas iespējas ir ārzemēs izglītības jomā * Ka ir palsās iespējas studēt ārpus Latvijas un ka tas ir ļoti izdevīgi * Vērtīgākais bija uzzināt par 2020. Gadu * Daudz ko vairāk uzzināju par ES * Vērtīgākais, ka informēja par ES darbu un Latvijas stāvokli 2020. Gadā * Uzzināju daudz ko jaunu par iespējām Eiropas Parlamentā * Uzzināju, ka ES neatzīst Latvijas vidējās izglītības diplomu, kā arī to, ka ir īpašas jauniešu programmas * Uzzināju, kādas būs Latvija pēc 10 gadiem, kas būs mainījies tajā, un kas iespējams notiks nākošo 10 gadu laikā visā Eiropā * Uzzināju, ka iestāšanās ES ir laba lieta, kas ir notikusi ar Latviju un lielā mērā atbalstu visu ko ES liek darīt Latvijai, jo tas nāk mums tikai par labu * Uzzināju, ka Latvija ar cilvēkiem, kuri nedzīvo tuvu Rīgai arī organizē tādus lieliskus pasākumus kā šis * Atziņa, ka varēšu mācīties arī citur ne tikai Latvijā * Ka ir lieliskas iespējas mācīties ārzemēs * Ka ārzemēs var iegūt daudz lētāku un vērtīgāku izglītību * Ka ir jāplāno, ko tu darīsi nākotnē * Viss bija vērtīgs un noderīgs

Jautāti par to, vai arī turpmāk vēlētos paši piedalīties un/vai organizēt līdzīga veida pasākumus 67% no jauniešiem atbild, ka jā, un pat ļoti vēlētos paši iesaistīties šāda veida pasākumos, 21% no jauniešiem tomēr nevēlētos paši iesaistīties organizēšanā un 12 domā ka iespējams vēlētos paši organizēt un piedalīties.

Kā arī aptaujā tika iekļauts jautājums par jauniešu centra izveidi Strenčos un par tā nepieciešamību - 21% atbild, ka šādu centru nevajadzētu, jo ir pārāk maz jauniešu un pietiek ar to kas ir Valmierā, savukārt 79% domā, ka šādu īpaši jauniešiem veidotu centru tomēr vajadzētu, jo: uzskata, ka tajā darbojoties tā būtu laba iespēja sevi pierādīt; ka jauniešiem būtu vairāk kur izvērsties un izmantot laiku lietderīgāk; jo jaunieši būtu nodarbinātāki; jo jaunieši varētu daudz vairāk uzzināt par Eiropas Savienību un par izglītības iespējām tajā.

Secinājums pēc šī pasākuma ir viens, ka lielākajai daļai jauniešu patiešām interesē šādi pasākumi un labprāt tajos piedalītos un organizētu paši, kā arī var teikt, ka pasākums ir patiešām izdevies - jo lielākā daļa jauniešu atzinīgi novērtējuši iegūtās zināšanas un pieredzi.

Bildes un video par pasākumu var apskatīties ES mājā

>>>*  VIDEO

>>>*  FOTO