Zemkopis saredz nopietnu ienākumu avotu

Smiltenes pagasta zemnieku saimniecībā "Stirnas" izmēģinājumam ir iesētas kaņepes. "Stirnu" saimnieks Verners Pudāns pieļauj, ka tas varētu būt nopietns ienākumu avots, taču pagaidām līgumu par kaņepju šķiedras piegādi ar pārstrādātājiem nav noslēdzis.
"Stirnās" aptuveni vienu hektāru lielā platībā ir iesētas sējas kaņepes. Zemkopis tās audzē jau otro gadu, lai vispirms izpētītu kādā augsnē šis augs vislabāk padodas.
Pavasarī viņš plāno iegūto šķiedru piedāvāt uzņēmumam SIA "Limbažu Tīne", kas apgūst kaņepju auduma ražošanas tehnoloģijas.
Iestāžu atļauju nevajagPiektdien kaņepju sējumus "Stirnās" apskatīja Rīgas uzņēmuma SIA "Baltic Hemp" valdes loceklis Sandris Dedumietis. Šī firma apzina sējas kaņepju audzētājus visā Latvijā, jo, lai realizētu šķiedru vietējā un Eiropas tirgū, ir vajadzīgi apjomi.
"Lietai ir jāiet, taču cilvēki ir piesardzīgi: vispirms piecas reizes grib pataustīt un septiņas reizes - nomērīt. Taču tie, kuri pirmie ir gatavi riskēt, tiek tālāk," uzskata S. Dedumietis.
Pēc Lauku atbalsta dienesta informācijas, Vidzemē kaņepes audzē salīdzinoši maz. Iespējams, cilvēki ir piesardzīgi, lai viņiem nepiesietu hašiša vai marihuānas audzēšanu auga sastāvā esošo narkotisko vielu dēļ. Taču Latvijā audzētā sējas kaņepe ir ilgstošas selekcijas produkts, kas domāta šķiedras un sēklas ieguvei un narkotikas no tās neiegūst.
"Lai audzētu sējas kaņepes uz atklāta lauka, nekāda institūciju atļauja nav vajadzīga," informē Zemkopības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Solveiga Lazovska.
Viņa skaidro, ka Latvijā šķiedras un sēklu ieguvei, kā arī dārzkopības mērķiem uz lauka ir atļauts audzēt sējas kaņepes. Sējumi jāierīko tikai atklātā laukā. Sējas kaņepes nedrīkst audzēt telpās un segtajās platībās - siltumnīcās vai zem plēves. Latvijā ir aizliegts audzēt Indijas kaņepi.
Demonstrēs speciālu tehnikuV. Pudāns savā laukā iesējis Polijā selekcionētu sēklu. Zemkopis jau ir ieguvis pirmās atziņas, proti, kaņepēm patīk labi apstrādāta augsne, un tās ir labs priekšaugs, lai tiktu vaļā no nezālēm.
"Stirnu" saimnieks arī secinājis, ka kaņepju šķiedru no serdeņiem vieglāk ir atdalīt, ja stublājus atstāj uz lauka pa ziemu. Viņam nav kaņepju pirmapstrādei piemērota agregāta.
Drīz kaņepju novākšanas tehniku no ārzemēm ievedīs SIA "Baltic Hemp". Uzņēmums plāno oktobrī rīkot tehnikas demonstrējumu semināru Vidzemē - iespējams, V. Pudāna saimniecībā Smiltenes pagastā vai Mazsalacā, kur ir vēl lielāki kaņepju sējumi aptuveni 20 ha platībā. Ja kādam ir interese piedalīties, kā arī iegūt vairāk informācijas par sējas kaņepju audzēšanu, jāraksta S. Dedumietim uz epastu kanepes@gmail.com.
"Kaņepes tomēr labāk pļaut rudenī, jo, atstājot tās uz lauka pa ziemu, zaudē kvalitāti," piebilst S. Dedumietis.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19