Rudens mēnešos pieaug saslimstība ar agresīvo rotavīrusu
Rudens atnākšana tradicionāli ir vīrusu sezonas sākums, kad pieaug saslimstība arī ar ļoti lipīgo un mazus bērnus novārdzinošo rotavīrusu jeb vēdera vīrusu.
Pēdējo gadu laikā Latvijā novērots izteikts rotavīrusa infekcijas pieaugums. Pērn gada laikā reģistrēti 3 404 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusu, bet šogad pirmajos astoņos mēnešos ar saslimuši jau 3005 cilvēki (provizoriskie rezultāti), liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Patiesais saslimušo skaits varētu būt ievērojami lielāks, jo daudzi saslimušie ar rotavīrusu infekciju ārstējas mājās un pie ārsta nevēršas.
Rotavīruss ir izteikta zīdaiņu un mazu bērnu slimība. Arī Latvijā, tāpat kā pasaulē, aptuveni divas trešdaļas saslimušo ir bērni līdz 2 gadu vecumam, bet visbiežāk slimo 7 līdz 15 mēnešus veci zīdaiņi. Pasaules veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka gandrīz ikviens bērns līdz piecu gadu vecumam pārslimo rotavīrusa infekciju.
Rotavīrusu raksturo drudzis, nespēks, sāpes vēderā, vemšana un caureja. Rotavīrusa simptomi ilgst no piecām līdz astoņām dienām, un bērns var piedzīvot līdz pat 20 caurejas un vemšanas epizožu diennakts laikā. Tas, protams, noved pie straujas organisma atūdeņošanās, kas bez adekvātas ārstēšanas un šķidruma līdzsvara atjaunošanas organism var beigties pat ar bērna nāvi. Tāpēc mazie slimnieki ļoti bieži tiek ārstēti slimnīcā. Ar rotavīrusu pirmo trīs dzīves gadu laikā Latvijā tiek stacionēti vismaz 8 no 100 bērniem.
PVO kā labāko aizsardzību iesaka vakcināciju
Vislabākais līdzeklis bērna pasargāšanai no rotavīrusa ir vakcinācija, atzinusi Pasaules Veselības organizācija, aicinot šo vakcīnu jau 2009. gadā iekļaut visu valstu imunizācijas kalendāros.
Patlaban vakcinācija pret rotavīrusu ir iekļauta vairāk kā 40 pasaules valstu imunizācijas kalendāros, kas nozīmē, ka mazuļi pret šo infekciju tiek vakcinēti par valsts līdzekļiem. To vidū ir ASV, Lielbritānija, Austrālija, Luksemburga, Grieķija, Beļģija, Somija u.c.
PVO dati liecina, ka valstīs, kur ieviesta bērnu obligātā vakcinācija pret rotavīrusu, ievērojami mazinās infekcijas izplatība un hospitalizēto bērnu skaits samazinās par 95%. Tādejādi būtiski tiek ietaupīti valsts veselības aprūpes budžeta līdzekļi.
Piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, pret šo vīrusu tiek vakcinēti jau 93% bērnu. Tā rezultātā pirmajā dzīves gadā ar rotavīrusu slimnīcās ārstēto bērnu skaits valstī samazinājies par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits samazinājies pat par 80%. Ja tomēr gadās, ka vakcinētais bērns saslimst, kas notiek ļoti retos gadījumos, slimība norit vieglā formā.
Rota vīrusa vakcīna ir „garšīga”
Latvijā vakcīna pret rotavīrusu ir iekļauta valsts kompensējamo medikamentu M sarakstā, kas nozīmē, ka ar ģimenes ārsta izrakstītu recepti šo vakcīnu var saņemt ar 50% atlaidi.
Latvijā ir arī bērniem īpaši draudzīgas pašvaldības, piemēram, Mārupe, kas piešķir līdzekļus sava novada bērnu vakcinācijai pret rotavīrusu.
Zīdainim līdz sešu mēnešu vecumam ir jāsaņem divas vakcīnas devas, kas mazuli aizsargā pret visiem populārākajiem rotavīrusa paveidiem. Agrīna vakcinācija ir svarīga, jo tieši mazuļi slimo vissmagāk.
Būtiski zināt, ka rotavīrusa vakcīna nav tradicionālā pote jeb dūriens bērna plecā vai augšstilbā, bet gan lietojama iekšķīgi kā salds šķidrums, kas tiek iepilināts bērna mutē.
Pēc vakcīnas parasti netiek novērotas nekādas blakusparādības, bērnu ir atļauts arī vannot. Vienā reizē mazuļa mutē ievadāmais vakcīnas tilpums ir pusotrs mililitrs, kas ir pietiekama deva, lai pat atgrūšanas gadījumā bērns nebūtu jāvakcinē atkārtoti.
Ar rotavīrusu iespējams inficēties ne tikai tiešo kontaktu ceļā, piemēram, ar netīrām rokām vai bērnudārza rotaļlietām, bet arī netieši, jo tas izplatās gaisa pilienu ceļā. Tāpēc pat tad, ja bērns neapmeklē mazuļu skolas, netiekas ar citiem bērniem, netiek vests uz lielveikaliem un ģimene rūpīgi ievēro personīgo higiēnu, pilnībā izvairīties no saslimšanas ar rotavīrusu nav iespējams.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19