Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Simtlatniekus nav par ko apskaust

Inga Karpova

2010. gada 12. septembris 09:44

2620
Simtlatniekus nav par ko apskaust

Pēdējā laikā redakcijai nācies uzklausīt iedzīvotāju ne visai glaimojošus komentārus par tā saucamajiem simtlatniekiem. Liela daļa sabiedrības uzskata, ka šie cilvēki ir sliņķi un dzērāji.

"Ejot uz darbu, katru rītu redzu pāris simtlatnieku, kuri dažas lapas dzenā no vienas ietves malas uz otru. Viņi strādā ar tādu vienaldzību, lai tikai ātrāk beigtos darba diena," stāsta valcēniete Laila.

Šomēnes novada Pilsētas teritorijas apsaimniekošanas nodaļā vajadzētu sākt strādāt 11 simtlatniekiem, bet līdz vakardienai darbā bija ieradušies tikai trīs. Iespējamais iemesls varētu būs bagātīgā sēņu raža, jo, nododot baravikas, itin labi var nopelnīt naudu iztikai. Tas ir vieglāk, nekā astoņas stundas no vietas veikt sētnieka pienākumus.

Strādā kopā ar alus pudelēm Pirms atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas un sarunas ar pašiem simtlatniekiem, portālā www.ziemellatvija izveidotajā forumā "Simtlatnieku darba organizācija" lielākoties pausti viedokļi, ka vairums šajā projektā nodarbināto vienkārši ir sliņķi un dzērāji, tāpēc diskusija noritēja tikai par šo tēmu, nevis par konkrētiem priekšlikumiem. Šāds negatīvs viedoklis radies, iespējams, tāpēc, ka simtlatnieki darba laikā nereti redzēti piedzērušies vai arī lietojam alkoholu.

"Šodien (9. septembrī - redakcijas piezīme) redzēju, kā strādā daži simtlatnieki - trīs divlitrīgās alus pudeles netālu atstutētas pret koku un ik pa laikam viņi tik iedzer un uzpīpē, it kā būtu nezin kā pārstrādājušies," raksta portālā persona ar niku vietējā.

Savukārt Mare domā, ka "viņi lielākoties velk laiku, tāpēc racionālāk būtu katram uzdot konkrētu paveicamo darbu". Rakstītāja ir pārliecināta, ka darbu izdarītu pavisam ātri.

Diskusijā iesaistījies arī kāds, visticamāk, Kārķu pagasta iedzīvotājs ar niku Brunis, kurš redzējis, ka " Kārķu pagastā pārvaldnieks strādāja kopā ar šiem dzērājiem un viņiem rādīja, kas un kā jādara, līdz beigās pats visu izdarīja".

Tikai Maijiņai iesaka priekšlikumu, kā varētu organizēt simtlatnieku darbu. Viņa domā, ka vientuļie pensionāri varētu iesniegt pašvaldībā iesniegumu ar lūgumu palīdzēt viņiem ziemai sagādāt malku vai paveikt kādu citu saimniecībā nepieciešamu darbu un to uzdotu paveikt simtlatniekiem.

Visapzinīgākie - pirmspensijas vecumāValkā simtlatnieku darbu organizē un uzrauga darba prakses vadītāja Daina Vesingi. Pārsvarā projektā iesaistītie veic sētnieku pienākumus. Izrādās, ka visā Valkas teritorijā pašvaldība algo tikai desmit sētniekus, tāpēc, ja nebūtu šo simtlatnieku, pilsēta tik tiešām būtu nesakopta, īpaši pēc augusta vidū piedzīvotās vētras. Tās radītās sekas tika novērstas diezgan operatīvi. Šovasar simtlatnieki strādājuši teritorijās, kurās gadiem ilgi nav redzēta sētnieka slota. Piemēram, no estrādes līdz par Zāģezeram ir atjaunots gājēju celiņš, kurš līdz šim bija aizaudzis ar zāli.

D. Vesingi piekrīt, ka daļai cilvēku šajā projektā nevajadzētu atrasties, jo daži pamanās pēc algas saņemšanas neierasties darbā un vidēji desmit dienas dzīvot uz zilās lapas. Ir arī tādi, kuri darba laikā pārsvarā tikai sēž, nevis strādā.

Šie sliņķi esot salikti vienā kompānijā, lai netraucētu pārējiem veikt savus pienākumus. D. Vesingi novērojusi, ka šādi cilvēki ir spējīgi sabojāt ikvienu normālu cilvēku. Kompānijai esot liela nozīme, jo, ja cilvēki sastrādājas un saprotas, tad esot arī rezultāts.

Deviņu mēnešu laikā, kopš D. Vesingi iesaistījusies šajā projektā, viņa novērojusi, ka visčaklākie un apzinīgākie darbinieki ir pirmspensijas vecumā, kuriem ir sarežģīti šodien atrast darbu.

"Simtlatniekus nevajadzētu apskaust, jo viņiem jāstrādā vasaras svelmē un ziemas salā. Atalgojums par darbu ir pazemojošs cilvēkiem un kauns mūsu valstij," uzskata D. Vesingi.

Atklāti sakot, tikai retais simtlatnieks ir gatavs runāt ar presi vai arī publiski fotografēties. Projektā iesaistītie atzīst, ka ir kauns, ka dzīve piespiedusi strādāt par algu, ar kuru nav iespējams iztikt, bet cita varianta pagaidām neesot.

Feliks, kuram oktobrī beigsies pusgadu ilgušais darbs, par saviem pienākumiem ir apmierināts. Viņam bijuši nepieciešamie sertifikāti, lai varētu strādāt ar zāles pļaujamo trimeri. Vīrietis vēl nezina, ko darīs pēc tam, kad nebūs šī darba, jo viņš, piemēram, strādāt mežā nevar dēļ sabeigtās muguras. Feliks slavē savu pārinieku Franci, ar kuru esot sastrādājušies un saprototies no pusvārda.