Pieci praktiski mediķu ieteikumi, kā izvairīties no saslimšanas ar gripu
Latvijas mediķi ceļ trauksmi, strauji tuvojoties gripas epidēmijas slieksnim. Viena Latvijas iedzīvotāja dzīvību gripa šogad jau paņēmusi. Lai izvairītos no saslimšanas ar gripu vai citām elpceļu infekcijām, AS “Veselības centru apvienība” ārsti ir izstrādājuši praktiskus ieteikumus, kā pārdzīvot šo veselībai bīstamo periodu un nesaslimt.
Gripas profilakses pasākumi varētu būt dažādi, taču ārsti atzīmē, ka visefektīvākā rīcība, lai nepakļautu sevi inficēšanās riskam, tomēr ir vakcinācija. “Gripas štami jeb infekcijas paveidi katru gadu piedzīvo mutāciju, tieši tāpēc vakcinēties ir nepieciešams ik gadu no jauna. Jo ātrāk organisma imūnsistēma izveido antivielas, jo mazāks ir risks saslimst gripas sezonā,” uzskata Anna Aleksandrova, ārste interniste, VCA poliklīnikas „Elite”, dienas stacionāra vadītāja.
Statistika liecina, ka ar gripu saslimst tikai 20% no tiem, kuri savlaicīgi ir potējušies pret šo slimību. Ja nu tomēr gadījies saslimt, tad gripa šiem cilvēkiem norit vieglākā formā un neizraisa komplikācijas.
1. Neapmeklējiet sabiedriskas vietas, kur var būt daudz saslimušo.
“Salīdzinot ar citām elpceļu infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar ļoti lielu izplatīšanās ātrumu un sarežģītām komplikācijām, sākot no bronhītiem un plaušu karsoņiem un beidzot pat ar letāliem iznākumiem. Līdz ar to pirmais ieteikums būtu izvairīties no publisko vietu (skolas, universitātes, poliklīnikas, slimnīcas u.c.) apmeklēšanas,” iesaka ārste Anna Aleksandrova, VCA poliklīnikas „Elite” dienas stacionāra vadītāja. Mediķi iesaka arī biežāk mazgāt rokas, jo vīrusu baktērijas ir itin visur.
2. Nekādu diētu, vairāk augļu un antioksidantu uzturā.
Mediķi rekomendē gripas sezonas laikā uzturā lietot vairāk dabisko antioksidantu un vitamīnu. “Ziemā ir īpaši svarīgi uzturēt līdzsvaru organismā , tādēļ neiesaku pastāvīgi novājināt organismu ar diētām, jo sevišķi tad, kad sākas gripas sezona. Tas iznīcina imunitāti un pazemina organisma dabiskās aizsargspējas. Īpaši ieteicams ikdienas uzturā lietot mežrozīšu tēju, dažādas sēklas, augu eļļas, putras, zivi un citus ar vitamīniem bagātus produktus. Tāpat ieteicams nelielās devās lietot ķiplokus un lokus, jo tie satur allilu, kas vairo organisma aizsargspējas,” atgādina Anna Aleksandrova.
Ķiplokus sagrieztā veidā var turēt telpās, kur vienlaicīgi atrodas gan saslimis, gan vesels cilvēks. Fitoncīdus saturošie ķiploki palīdzēs nesaslimt, aprūpējot tuviniekus.
3. Regulāras fiziskas nodarbības un vingrinājumi.
Mērenas fiziskas aktivitātes palīdzēs uzturēt dabiskās organisma aizsargspējas. “Jāatceras par labi sabalansētiem vingrinājumiem. Jebkura muskuļu pārslodze gripas sezonā var ietekmēt jūsu veselību un pakļaut organismu saslimšanas riskam. Lai būtu labā formā, pilnīgi pietiek ar 20 līdz 30 minūšu garu pastaigu vai pusstundas aerobikas treniņu,” uzsver daktere Aleksandrova.
4. Jādzer pietiekams daudzums ūdens.
Mediķi uzsver, ka ikdienā dzeršanai jālieto 1,5 līdz 2,5 litri ūdens. Parādoties pirmajiem saslimšanas simptomiem, izdzertā ūdens daudzums jāpalielina līdz 3- 3,5 litriem dienā. “Ūdens izskalo infekciju no organisma. Labi, ja saslimis cilvēks bez parasta ūdens izdzer arī liepu, kumelīšu vai dzērveņu tēju., jo tās saturā ir vielas, kas palīdz organismam ātrāk atgūties no slimības,” – iesaka ārste.
5. Labs miegs izvēdinātā telpā.
Ārsti norāda, ka mūsu imunitāte ir ļoti atkarīga no stresa. Jo vairāk pārdzīvojam, jo lielākas ir mūsu izredzes saslimt ar vīrusu infekcijām. “Pirms gulēt iešanas labi izvēdiniet telpas! Svaigs gaiss palīdzēs kārtīgi izgulēties un samazinās stresa ikdienas devu. Ieteicams vēdināt telpas arī pusdienas laikā darba vietā. Tas palīdzēs saglabāt mitrumu gaisā un nepieļaut gļotu sausumu elpceļos. Gaisa sausums paver ceļu baktēriju izplatībai kaklā un degunā,” – brīdina daktere Anna Aleksandrova.
Ja tomēr no saslimšanas nav izdevies izvairīties, konsultējieties ar AS “Veselības centru apvienība” dežūrārstiem VCA poliklīnikā “Elite”, VCA poliklīnikā “Aura R”, VCA poliklīnikā “Pulss 5” – Rīgā, VCA poliklīnikā “Olvi” – Daugavpilī. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt arī zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no 18.00-8.00, brīvdienās visu diennakti).
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19