Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vides inspektori Vecpalsas upē atrod “krītiņos” un murdos noķertus vēžus

Sandra Pētersone

2010. gada 20. augusts 08:57

4459
Vides inspektori Vecpalsas upē atrod “krītiņos” un murdos noķertus vēžus

Ja vainīgais maluzvejnieks tiktu atrasts, viņam būtu jāsamaksā 700 latu liels sods. Aizvadītajā svētdienā, 15. augustā, valsts vides inspektori Vecpalsas upē Grundzāles pagastā uzgāja "krītiņos" un murdos noķertus 27 platspīļu vēžus un vienu vēdzeli.

Vēžus Latvijā drīkst ķert tikai licencētās vietās. "Bijušā Valkas rajona teritorijā nevienas tādas vietas nav," atsaucoties uz Zemkopības ministrijas informāciju, brīdina Zane Rubene, Dabas aizsardzības pārvaldes Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācijas vecākā dabas aizsardzības speciāliste. Izņēmums var būt tikai privātās ūdenstilpes, kurās īpašnieki speciāli salaiduši vēžus un piedāvā vēžošanu kā komercpakalpojumu.

Lielie vēži jau izķertiJa vides inspektori pieķers kādu, ķerot vēžus neatļautās vietās, vainīgajam būs jāmaksā Ministru Kabineta apstiprinātajos Makšķerēšanas noteikumos paredzētais sods.

Dabas aizsardzības pārvaldes Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta administrācijas Valsts vides inspektors Jānis Pērle skaidro, ka kompensējamā summa par katru noķertu vēzi ir pieci lati, turklāt tā pieckāršojas, ja loms iegūts neatļautā vietā. Šajā gadījumā maluzvejniekam par Vecpalsas upē noķertajiem vēžiem būtu jāmaksā 675 lati un vēl 25 lati par vēdzeli.

Malu zvejnieka "darba rīkus" J. Pērle un viņa kolēģis, Valsts vides dienesta sabiedriskais inspektors Viktors Pērkons uzgāja nejauši, svētdien dodoties spiningot. Brienot pret straumi aptuveni kilometru, viņi no ūdens izvilka 21 "krītiņu" un sešus murdus.

"Novērojām, ka šie rīki upē stāvējuši labu laiku. Linums apaudzis ar aļģēm, murdos sanestas koku lapas, bet vienu murdu bebri pat iemūrējuši pusmetru augstā dambī. Vēl par ilglaicīgu nelikumīgu vēžošanu liecināja murdos salīdušie vēži, starp kuriem vairs nebija neviena lielā, bet tikai mazie garumā līdz astoņiem centimetriem," saka J. Pērle.

Vēžus un vēdzeli inspektori atbrīvoja no slazda, zvejas piederumus konfiscēja un iznīcināja, bet par pārkāpumu sastādīja pārbaudes aktu un zvejas rīku izņemšanas protokolu. "Vainīgais pie rokas nav pieķerts," "Ziemeļlatvijai" atzīst J. Pērle, "bet pie upes sastapām suni, kurš ierūcās un aizskrēja uz tuvējo māju pusi".

Ja nejaušais atradums nebūtu gadījies svētdien, tad vides inspektori pieļauj, ka varēja arī sēdēt slēpnī un gaidīt pēc loma atnākam murdu un "krītiņu" izlicēju. Šī vieta Vecpalsas upē arī turpmāk tikšot novērota, jo tuvojas lašu nārsta laiks.

Ir vēžotāji, un ir vandaļiLai atkal atgūtu savulaik Latvijā panīkušo augstvērtīgo delikatesi platspīļu vēzi, atbildīgo institūciju uzraudzībā valstī tiek veikti šā vēža resursu atjaunošanas un izplatības pasākumi dabīgajās ūdenstilpēs - upēs, ezeros un strautos.

"Nelikumīgi rīkojoties ar dabas vērtībām, piesārņojot ūdenstilpes un ķerot vēžus vai zivis neatļautā vietā, laikā vai veidā, mēs atņemam ne tikai dabai, bet arī paši sev un līdzcilvēkiem. Ja cilvēki turpinās rīkoties pretlikumīgi, tad viņu bērni un mazbērni ar vēžiem vai forelēm pilnas upes Latvijā neredzēs," domā J. Pērle.

"Vēžus upītēs esmu redzējis pa pilno. Vajag grozīt noteikumus, atļaujot viņus ķert," savukārt spriež kāds makšķernieks ar stāžu (savu vārdu viņš lūdz avīzē nepublicēt, - redakcijas piezīme). Vīrietis gan piebilst, ka ir vēžotāji un ir vandāļi, kuri var arī nenolikt vietā upē pacelto akmeni.

Viņš arī aicina vides inspektorus kādu nakti atbraukt apskatīties, kas notiek Mācītājmuižas ezerā Smiltenes pagastā, jo šo vietu esot iecienījuši malu zvejnieki.