Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Maizei un konditorejas izstrādājumiem jau šoruden prognozē lielāku cenu

Sandra Pētersone

2010. gada 18. augusts 14:44

2556
Maizei un konditorejas izstrādājumiem jau šoruden prognozē lielāku cenu

Laukos noslēgumam tuvojas labības pļauja. Jaunās graudu ražas iepirkuma cenas ir gana augstas un var izraisīt ķēdes reakciju - dārgākus miltus un līdz ar to arī dārgāku maizi un konditorejas izstrādājumus veikalu plauktos.

Otrdien vasaras kviešu pļauju iesāka Trikātas pagasta zemnieku saimniecībā "Irbītes" un Plāņu pagasta "Jaunstrūkās", ko apsaimnieko Rihards Circenis. Zemnieks spriež, ka kviešu iepirkuma cenas šovasar ir palielinājušās aptuveni par 40 procentiem, salīdzinot ar aizvadīto gadu.

"Visā pasaulē graudu bilance šogad ir sliktāka klimatisko apstākļu dēļ. Latvijā šovasar graudi ir padevušies sīki," stāsta R. Circenis.

Graudus prasa arī KrievijaPārstrādes uzņēmumi Latvijā šobrīd iepērk kviešus vidēji par 100 līdz 140 latiem tonnā, stāsta Vidzemes agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons. Vidzemes kooperatīvam daudz graudu piegādā arī Smiltenes, Strenču un Beverīnas novada zemnieki.

"Iespējams, karstuma dēļ graudaugu raža šovasar ir mazāka, nekā iepriekšējos divos gados. Graudiem nav svara. Vissliktākā situācija ir ar miežiem. Tie nogatavojās tik ātri, ka vārpas sāka lūst, pirms labību paspēj novākt," stāsta I. Jansons.

Interesi par Latvijā audzētajiem graudiem izrādot arī karstuma un sausuma nomocītā Krievija, ar kuru uzsāktas sarunas par varbūtējo labības eksportu. Līdz šim Latvijas graudus pārsvarā pārdod Eiropas tirgū.

 

Cenu kāpums būsI. Jansons prognozē, ka maize šogad paliks dārgāka. Smiltenes uzņēmuma "Madara 89" maiznīcas vadītāja, tehnoloģe Ilze Dukse otrdien saņēma piedāvājumu ar jaunajām miltu cenām, ar ko nāksies rēķināties jau septembrī.

Viņa secina, ka miltu cena ir ievērojami sadārdzinājusies. Tas nozīmē, ka ražotājiem nāksies palielināt cenu arī maizei, smalkmaizītēm un citiem konditorejas izstrādājumiem.

"Cik varēsim, centīsimies noturēt pašreizējo cenu un pēc tam skatīsimies, lai kāpums nebūtu pircējiem pārlieku sāpīgs. Vēl neesam veikuši pārrēķinus, par cik procentiem varētu palikt dārgāka mūsu produkcija. Taču, ja palielinās cena galvenajai izejvielai, no kā ražo maizi un konditorejas izstrādājumus, tas loģiski ietekmēs arī mūsu produkcijas cenu," saka I. Dukse.

Maiznīcas vadītāja piebilst, ka palielinājušās arī rapša iepirkuma cenas. Tas nozīmē, ka dārgāks paliks margarīns un eļļa, kura sastāvā ir rapsis, ko tāpat izmanto konditorejas izstrādājumu ražošanā.

R. Circenis gan spriež, ka maizes cenai nevajadzētu ievērojami sadārdzināties. "Ja labības cena palielinās par aptuveni 40 procentiem, maizes cenas kāpumam jābūt daudz mazākam, - tikai dažiem procentiem. Miltu īpatsvars kopējās ražošanas izmaksās nav liels, " saka R. Circenis. Zemnieks piebilst, ka nozīme būs arī tam, vai maizes ražotāji situāciju ar labības cenu kāpumu izmantos savās interesēs.

Atsakās no rudzu audzēšanas"Irbīšu" un "Jaunstrūku" laukos jau nokulti ziemas kvieši. Iekūlums svārstījies no trijām līdz piecām tonnām no hektāra, kā nu kurā laukā, stāsta saimnieks. Savukārt vasaras kvieši sēklas laukā pirmajā pļaujas dienā devuši 6,15 tonnas no hektāra. Pavisam abās saimniecībās kopā ziemas un vasaras rapsi, kviešus un miežus audzē 1100 hektāros.

No rudziem R. Circenis ir atteicies, jo secina, ka izdevīgāki ir kvieši. Vidzemes agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības vadītājs I. Jansons atzīst, ka līdzīgi domā arī citi graudaudzētāji."Rudzu šogad Latvijā nav daudz, jo pērn tiem nebija laba cena. Turklāt šoziem rudzi pārziemoja vissliktāk, un raža ir niecīga," viņš stāsta.

Drīz graudaudzētājiem jādomā par ziemāju sēju. R. Circenis plāno sēt ziemas kviešus septembra pirmajā dekādē. Tiem atvēlēs rudens arumus 480 hektāru lielā platībā. Gandrīz 61 hektārā jau iesēts ziemas rapsis.