Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Atgriežamies pie publicētā: Aicinās pārskatīt siltumenerģijas tarifu (2014.g.9.sept.)

Sandra Pētersone

2015. gada 23. janvāris 08:09

609
Atgriežamies pie publicētā:  Aicinās pārskatīt siltumenerģijas tarifu (2014.g.9.sept.)

Iespējams, izvēlētais sanāksmes laiks (pulksten 16 darba dienā) bija iemesls tam, ka  ceturtdien novada domē uz daudziem smilteniešiem aktuālas tēmas apspriešanu -  apkures tarifa plānoto kāpumu -  ieradās tikai pieci iedzīvotāji.


Pārējie sanāksmes dalībnieki lielākoties bija Smiltenes novada domes un pašvaldības uzņēmuma “Smiltenes NKUP” darbinieki.


Tādam lēcienam nepiekrīt

Sanāksmi rīkoja  Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), sniedzot iespēju interesentiem uzdot jautājumus un izteikt savus priekšlikumus un komentārus par iecerēto tarifa projektu. 

Šādi priekšlikumi sanāksmē netika izteikti. Toties pašvaldības speciālisti SIA “SM Energo” pārstāvim Ingaram Baļčūnam uzdeva daudz jautājumu par regulatoram iesniegtā siltumenerģijas pakalpojumu tarifa projekta izmaksu posteņu pamatotību.

Smiltenes novada dome jau tagad nepiekrīt lielākām siltumenerģijas tarifa izmaiņām kā 4,5 eiro par vienu megavatstundu (šobrīd plānotā starpība ir 8,26 eiro) un aicinās uz sarunu siltumražotāju “SM Energo”, informē novada domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Kukainis.Pašvaldība un tās iestādes ir viens no lielākajiem siltumenerģijas patērētājiem Smiltenē. 

“Mēs apzināmies, ka siltumenerģijas tarifs  Smiltenē ir viens no zemākajiem Latvijā, tomēr  tarifa kāpumam ir jābūt simtprocentīgi pamatotam  visos izmaksu posteņos. Šobrīd, iepazīstoties ar visiem izmaksu aprēķiniem, kāpumu redzam ne lielāku par 4,5 eiro. Arī apzinoties siltumapgādes rekonstrukcijā ieguldītās investīcijas, tik lielam lēcienam nevajadzētu būt,” uzsver G. Kukainis. To visu rūpīgi un detalizēti pārbaudīs SPRK, sanāksmē informēja regulatora Vidzemes reģionālās nodaļas vadītājs Guntis Bērziņš. “Tarifa projekts nav iecirsts akmenī. 

Trīs līdz  piecu mēnešu garumā SPRK pārbaudīs, vai komersants var pamatot katru eiro izmaksu posteņos,”  uzsvēra G. Bērziņš. Arī “SM Energo” atzīst, ka šobrīd iesniegts tikai pirmais tarifa projekts un priekšā vēl ir ilgas, smagas pārrunas ar SPRK, kuru laikā regulatoram ir tiesības veikt korekcijas tarifa projektā, izslēdzot no tā noteiktas izmaksas un attiecīgi tarifu samazinot.“Ziemeļlatvija” jau rakstīja - ja SPRK apstiprinās uzņēmuma SIA “SM Energo”  iesniegto siltumenerģijas pakalpojumu tarifu projektu, tad Smiltenē centralizētās apkures tarifs sadārdzināsies par 19,2 procentiem. 

Līdzšinējais apkures tarifs Smiltenē ir 43,01 eiro par vienu megavatstundu (EUR/MWh), neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Pie pašlaik piemērojamās dabasgāzes tirdzniecības cenas (284,57 EUR/tūkst.nm3) SIA “SM Energo” jaunais siltumenerģijas gala tarifs ir aprēķināts 51,27 EUR/MWh bez pievienotās vērtības nodokļa. Šī summa sastāv no siltumenerģijas ražošanas tarifa (35,97 EUR/MWh), siltumenerģijas pārvades un sadales tarifa (13,16 EUR/Mwh) un siltumenerģijas tirdzniecības tarifa (2,14 EUR/MWh). Rentabilitāte jeb peļņa, ko tarifa aprēķinos iekļāvis komersants, ir tikai 5,5 procenti, sanāksmē uzsvēra “SM Energo” pārstāvis. 

Savukārt siltumenerģijas tirdzniecības tarifs pēc tā apstiprināšanas no uzņēmuma puses faktiski netiks piemērots līdz brīdim, kad lietotāji uzsāks tiešos norēķinus ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem saskaņā ar jaunākajiem grozījumiem Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā – ne ātrāk, kā 2015. gada 1. oktobrī.

“Ja privātmāju var apkurināt gandrīz piecas reizes lētāk, nekā lielo (daudzdzīvokļu - redakcijas piezīme) māju, tad tur tomēr kaut kas nav kārtībā. Arī citās pilsētās, kur līdzīgi tarifi. Domāju, ka   visi pelnī,” savukārt spriež viens no sanāksmes apmeklētājiem smiltenietis Ilmārs Paškovs.  Viņš dzīvo daudzdzīvokļu namā Peldu ielā 18 un atnāca uz sanāksmi, lai uzzinātu, no kādām izmaksām sastāv plānotais apkures tarifs, taču skaidrībā neesot ticis, jo “tas ir garš un sarežģīts stāsts”.  


Vēl var izteikt priekšlikumus

SIA “SM Energo” apsaimnieko Smiltenes pilsētas siltumapgādes infrastruktūru, nodrošinot  centralizētās siltumapgādes sistēmas lietotājus ar siltumenerģiju un karsto ūdeni un ražo siltumenerģiju un elektroenerģiju savā koģenerācijas stacijā. SIA “SM Energo” valdes loceklis Pēteris Lejnieks “Ziemeļlatvijai” jau iepriekš uzsvēra, ka pats siltumenerģijas ražošanas tarifs  Smiltenes pilsētai  daudzus gadus ir bijis un arī šobrīd paliek nemainīgs, ievērojot vēl pirms katlumājas  rekonstrukcijas solīto. 

Apkures izmaksas tagad sadārdzina siltumenerģijas pārvades un sadales tarifa kāpums, jo ir veiktas būtiskas investīcijas Smiltenes pilsētas siltumtrašu sakārtošanā un modernizācijā.  Jau rakstījām, ka šovasar “SM Energo” sāka īstenot projektu par Smiltenes pilsētas siltumapgādes pārvades un sadales sistēmas rekonstrukciju, gan ņemot kredītu bankā, gan piesaistot  Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējumu. 

Projekta izmaksas ir 889 tūkstoši eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Kohēzijas fonda atbalsta summa, kas ir 40 procentu apmērā, proporcionāli samazina tarifu, un ja šāda  Eiropas Savienības atbalsta nebūtu, tad  pie līdzīga apmēra investīcijām apkures tarifs būtu lielāks, uzsver SIA “SM Energo”.Kamēr SPRK izskatīs “SM Energo” iesniegto siltumenerģijas pakalpojumu tarifa projektu, gan iedzīvotāji, gan iestādes vai uzņēmumi savus priekšlikumus un komentārus par šo projektu var iesniegt gan SPRK, gan uzņēmumam SIA “SM Energo”.

UZZIŅAI

Siltumapgādes pakalpojumu tarifi (EUR/MWh bez PVN) Papildinājums: Apstiprinātais - 49.77

Vidzeme

Smiltene  43,01 (plānotais 51,27)

Valka       54,05

Balvi       51,51

Limbaži   56,02

Valmiera  54,07

Cēsis        67,91 

Alūksne   57,75 

Gulbene   55,71 

(Avots - SPRK mājas lapa un Valkas novada dome)