Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Trikātā notiek aktīvi vētras radīto postījumu sakopšanas darbi

Baiba Šķērīte

2010. gada 13. augusts 12:17

1363
Trikātā notiek aktīvi vētras radīto postījumu sakopšanas darbi

Svētdien piedzīvoto vētru daudzi vērtē kā līdz šim spēcīgāko. Tā atnesa plašus postījumus visos apkārtējos pagastos un pilsētās.Vētra nesaudzēja arī Trikātas pagastu.

Trikātas kapos sastaptie pagasta iedzīvotāji Jānis, Andris, Velga un Modris brīvprātīgi iesaistījušies kapu sakopšanā. Viņi dzīvo netālu un cer, ka sazāģēto malku varēs vest mājās un tā noderēs ziemā kurināšanai. „Mums solīja, ja palīdzēsim novākt postījumus, malku varēsim ņemt.

Tagad tā ir tik dārga un kāpēc pirkt? Novākšanas darbiem izmantojam savu zāģi un benzīnu. Kāpēc gan neizmantot vētras postījumus kam noderīgam?" spriež trikātieši. Viņi novērojuši, ka uz kapiem līdz ceturtdienai atnākuši arī daži apbedīto tuvinieki, kuri novākuši postījumus no savu tuvinieku kapu vietām.

Arī pie Jāņa, Andra, Modra un Velgas mājām plosījusies vētra, taču tur postaža ir mazāka - nogāztas vien dažas ābeles. „Galvenais, ka mājai jumts vietā. Savā mūžā tādu vētru nebiju piedzīvojusi. Trikātā vien jau aizvadīti 40 gadi, bet kas tāds - pirmo reizi," stāsta pensionāre Velga.

Kapu teritorijā aktīvus sakopšanas darbus veic arī pieci simtlatnieki. Valentīna no Brenguļiem norāda, ka Trikātas vecajos kapos vējš nodarījis daudz lielākus postījumus kā jaunajos. „Šeit nogāzti vairāki pieminekļi, salauzti krusti, sasistas kapu apmalītes," novērojusi Valentīna.

„Ziemeļlatvija" Trikātā viesojās ceturtdien, un simtlatniece Svetlana Skrauča stāsta, ka lielākā daļa postījumu kapsētā jau savākti. „Aktīvi strādājam jau četras dienas. Pat pie savas mājas vēl neesmu paspējusi visu sakopt, jo vīrs ir slimnīcā un dēls tikai nesen atgriezās no Īrijas," saka S. Skrauča.

Viņa norāda, ka pirmdien, ienākot kapsētas teritorijā, pavēries šaušalīgs skats. Ja koki būtu gāzušies citā virzienā, nopostīta būtu arī blakus esošā māja. „Dzirdēju, ka šajā nedēļā vētra var atkārtoties. Mēs jau spriedām - nebūsim vēl paspējuši sakopt šos postījumus, kad būs jauni. Ļoti ceru, ka tā nenotiks," saka S. Skrauča.

Akciju sabiedrības „Trikātas siers" ražošanas daļas vadītāja Raisa Jablonska informē, ka arī uzņēmuma teritorijā lūzuši koki. Vairāki no tiem krītot sabojājuši ēku jumtus. Vētra pārrāvusi elektrības vadus. „Ar postījumiem tikām galā operatīvi. Mums paveicās, jo darbinieki, kuri strādāja svētdienas vakarā, bija pabeiguši maiņu tieši brīdī, kad pazuda elektrība. Nekas nepalika pusdarīts. Lai varētu turpināt darbus, pirmdien dabūjām ģeneratoru," stāsta R. Jablonska.

Postījumus vētra nodarījusi arī uzņēmuma simbolam - aizsargājamajam ozolam. Jau pirms tam tas vidū bijis ieplaisājis, taču vētra plaisu palielinājusi. „Speciālisti atbrauks nākamnedēļ. Viņi pateiks, ko mums darīt ar ozolu. Esam gatavi to stīpot, jo nozāģēt nevēlamies. Taču, ja tas plīsuma vietā pārlūzīs, vienas no ēkām vairs nebūs," norāda R. Jablonska.

Viņa stāsta, ka uzņēmumā strādā radoši un mākslinieciski cilvēki. Viņi vētras nogāztā ozola bluķus pārvērtuši mākslas darbā - beciņās.

Trikātas pagasta komunālais darbinieks Aivars Brinģins, kuru „Ziemeļlatvija" sastapa pamatskolā, stāsta, ka skolas apkārtnē vētra nogāzusi neskaitāmus kokus. Par laimi, nevienai no skolas ēkām tie nav uzkrituši, taču stipri cietusi skolai blakus esošā biškopja saimniecības ēka. Tai iebrucis jumts. Trikātas centrā elektrība pieslēgta otrdien, savukārt skolai - trešdienas pēcpusdienā.

„Jāpriecājas, ka dabas stihija plosījās vasarā, jo ziemā situācija būtu daudz smagāka. Skolā apkure un ūdens piegādes sistēma darbojas ar elektrību. Šeit noteikti ir nepieciešams ģenerators," uzskata A. Brinģins.