Šovasar bišu vākums ir bagātīgs

Šogad saulainā vasara biteniekiem nodrošinājusi bagātīgu medus ievākumu. Kārķu pagasta bioloģiski ekoloģiskās saimniecības "Dzintari" dravnieks Juris Kūmiņš rēķina, ka medus šogad būs vairāk nekā pērn.
"Dzintaros" saimnieko divas ģimenes. Pašam Jurim pieder 24 bišu saimes un apmēram tikpat daudz viņa audžudēlam Igoram Ignatjevam. J. Kūmiņš atzīst, ka darbu ievērojami atvieglo pērn nopirktā automātiskā medus sviede.
"To nopirkām par līdzekļiem, ko saņēmām kā atbalstu daļēji naturālajām saimniecībām. Tāda iekārta maksā apmēram pusotru tūkstoti latu. Ar peļņu vien no medus pārdošanas mēs to nevarētu atļauties. Tagad medus sagatavošana tirgum rit raitāk," stāsta J. Kūmiņš.
Dažos stropos kāres trīs stāvosBitenieks domā, ka līdz rudenim saimju būs vairāk, jo bites šovasar daudz spieto. "Esam saķēruši vairākus spietus un tagad spriežam, kā rīkosimies. Iespējams, vājākas medus vācēju ģimenes saliksim kopā, lai tām būtu vieglāk pārziemot," skaidro bitenieks. I. Ignatjevs piebilst, ka daba mīl līdzsvaru.
Ziemā, kas šogad bija īpaši gara un barga, daļa bišu nosala, tādēļ tagad arī tās pastiprināti spieto. "Dzintaros" zaudējumi nebija sevišķi lieli. Nosala tikai apmēram 20 procenti bišu, bet bija saimniecības, kurās bojā gāja visi 90 procenti.
Par medus vākumu sūdzēties nevar. "Dažos stropos atkārtoti ieliekam divas, pat trīs kāres. Kad viena kāre aizvākota, liekam virsū nākamo. Mums kāres vairākos stropos stāv pat trīs stāvos. Tas ir ļoti labs rādītājs," atzīst J. Kūmiņš.
Medu bitenieki varējuši pastāvīgi iegūt visu vasaru. "Tik ideālu vasaru kā šogad ilgi nebijām piedzīvojuši. Ilgi pieturas saulains laiks, un bitēm medus vākšanai tāds ir vislabākais," saka J. Kūmiņš.
"Dzintaros" iegūtais medus ir ekoloģiski tīrs, ko nodrošina jau pati apkārtējā daba. Ap lauku sētu vairāku kilometru rādiusā nav neviena tīruma, ir tikai pļavas un meži. Arī "Dzintaru" saimnieki strādā tikai ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Viņu piedāvājumā ir dažādu ziedu medus, jo bites to vāc gan pļavās, gan mežā. Vēlos zināt, vai bites, kuras uzskata par gudrākajiem un čaklākajiem kukainīšiem, spēj sadalīt darbības zonas.
I. Ignatjevs apstiprina, ka spēj, un piebilst, ka darba organizācijā cilvēki vēl var daudz mācīties no mazajām medus vācējām. "Katram stropam ir savi izlūki, kuri izlido noteiktos maršrutos un izpēta, kur var atrast medu. Pēc tam tie atlido un saimei nodejo maršruta karti. Tad visas dodas pēc vākuma," stāsta I. Ignatjevs.
Ir arī sveces un ziedputekšņiSaimniecībā no biškopības iegūst ne tikai medu. Igors veido dažādas formas vaska sveces, abi dravnieki vāc ziedputekšņus.
Saimnieku sagatavotā produkcija ir pieprasīta divos Rīgas veikalos, kuros tirgo ekoloģiski tīru pārtiku, kā arī vairākās galvaspilsētas aptiekās. Saimniecībā saražoto labprāt iegādājas arī Valkas aptieka. Juris apliecina, ka labs produkcijas noiets ir atkarīgs no klientu un ražotāju savstarpējās uzticēšanās, bet rada kvalitatīvas preces piedāvājums.
"Augstvērtīgs medus apmēram pēc mēneša sacukurojas. Ar mūsu vākumu tā arī notiek. Apkārtnē nav ne graudaugu tīrumu, ne rapša sējumu. Tātad nav arī ķimikāliju, un tas ir labas kvalitātes rādītājs," skaidro J. Kūmiņš.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19