Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Latvijas dabā sastopami apmēram 200 ātrstniecības augi

Baiba Šķērīte

2010. gada 11. augusts 09:19

2957
Latvijas dabā sastopami apmēram 200 ātrstniecības augi

Bilskas pagasta zemnieku saimniecības "Bābēni" īpašnieki Anita un Jānis Rābanti jau piekto gadu nodarbojas ar ārstniecisko augu audzēšanu. Pašlaik noris aktīva ievākšana. Lieliski palīgi darbos ir meitas Lāsma, Zane un Ilze, kā arī meiteņu draudzenes.

Rābantu ģimene "Bābēnos" nodarbojas ar ārstniecības augu audzēšanu, ievākšanu, apstrādāšanu un iepakošanu. Saimnieki norāda, ka Latvijā šī nozare pagaidām attīstījusies maz.

Labprāt dalās ar padomiemPirms pieciem gadiem ceļu uz šo nozari saimniekiem parādīja bites. "Mums bija vairākas bišu saimes. Vīrs sāka meklēt nektāraugus, lai nodrošinātu bitēm labu barību. Atklājām, ka 80 līdz 90 procenti no nektāraugiem ir ārstniecības augi. Tos bijām iesējuši lielā platībā, un bitēm tik daudz nevajadzēja, tādēļ sākām domāt - varbūt varam veidot papildu biznesu," stāsta A. Rābante.

Viņi sākuši ievākt informāciju par šo nozari. Saimnieku rokās nonāca no 1990. līdz 1992. gadā izdoti "Praktiskā Latvieša" numuri. Tajos viņi iepazinušies ar publikācijām par Zeltīti Kavieri no Vaidavas, kura nodarbojās ar ārstniecības augu audzēšanu. Rābanti iepazinušies ar viņu, un Z. Kaviere ģimeni iepazīstinājusi ar fitoterapeitu Artūru Tereško.

"Sākums bija grūts. Augus smalcinājām ar rokām, kamēr tās kļuva jēlas. Kādā "Praktiskā Latvieša" numurā bija speciāla drogu smalcināmā galda rasējums. Vīrs iedvesmojās no šī rasējuma un izveidoja mums savu oriģinālvariantu," stāsta A. Rābante. Ģimene labprāt dalās pieredzē ar citiem ārstniecisko augu audzētājiem un arī interesentiem, jo sākumā paši padomus guvuši no pieredzējušākiem kolēģiem. Konkrētu platību, kādā pašlaik saimniecībā aug ārstniecības augi, nosaukt ir grūti, jo tos var atrast gan 29,6 hektāru lielajā lauksaimniecības zemē, gan apkārtējos mežos.

A. Rābante norāda, ka konkrētu platību nav iespējams nodalīt, jo līdz ar speciāli audzētajiem ārstniecības augiem apkārtējos mežos tiek vāktas brūkleņu, melleņu un aveņu mētras, bērzu pumpuri un lapas, kā arī daudzas citas lietas. Viņa informē, ka Latvijā kopumā pieejami vairāk kā 200 ārstniecības augu. Saimnieki pašreiz ievāc un apstrādā apmēram 80 no tiem. Pašu audzēti ir vairāk kā 20 ārstniecības augu.

"Bābēnos" aug pūķgalve, ancītis, kaķumētra, kliņģerītes, koriandrs, mārdadži, mārsils, plikstiņš, plostbārdis, trejdaivu sunītis, sveķene, vērmele, vībotne, vīrcele uz sešas dažādas piparmētras. A. Rābante norāda, ka pasaulē kopumā ir 120 piparmētru varietātes. Tās ir atšķirīgas pēc vizuālā izskata, mentola satura, smaržas un garšas.

Balstās uz zinātnisku pamatojumu"Strādāt šajā netradicionālajā nozarē nav viegli. Pirmkārt tas ir roku darbs. Tehnika pašlaik ir pieejama tikai divās saimniecībās Latvijā, taču patērētāji labprātāk izvēlas ar rokām ievāktas un apstrādātas zāļu drogas. Nav arī informācijas par sējas laiku un termiņiem. Paši visu apgūstam pašmācības ceļā. Arī sēklu iegūt ir grūti. Ieraugām ceļmalā kādu noderīgu augu, izrokam to, un mēģinam ieradināt. Blakteni vedu jau trīs gadus, taču tā nav vēl šeit pieradusi," stāsta A. Rābante.

Saimnieki novērojuši, ka daudz vērtīgu vielu ir augos, ko tautā dēvē par nezālēm. Tādi augi ir nauduļi, ganību plikstiņi, tīruma vijolītes, sūrenes, pienenes, vībotne, balanda un daudzi citi. Viņi kādu laiku ļauj par nezālēm dēvētajiem augiem augt kopā ar kultūraugiem, lai tiem būtu pēc iespējas dabiskāka vide. Tēju maisījumi tiek veidoti, balstoties uz zinātnisku pamatojumu.

Viņi mācās no Vijas Eniņas, kura savulaik ieguldīja lielu darbu augu apzināšanā, kā arī aizsaulē aizgājušās Helēnas Rubīnas grāmatām. Lielisks palīgs mums bijis arī A. Tereško, kurš mūs pamudināja pievērsties šai nozarei. "Veidojot tēju receptes, balstāmies uz A. Tereško izstrādātajām recepūrām, kā arī uz to, ko ieteikušas zinātnieces. A. Tereško teicis - tējai jābūt skaistai, smaržīgai, ārstnieciskai un garšīgai," saka A. Rābante.

Ģimenes produkciju var iegādāties Rīgā, Straupē, Valmierā, Cēsīs un Valkā.