Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Saules svelmē māju dzesē kondicionieris - vēja ģenerators

Sandra Pētersone

2010. gada 25. jūlijs 06:23

2563
Saules svelmē māju dzesē kondicionieris - vēja ģenerators

Vai nu agri no rīta vai vēlu vakarā, - Variņu pagasta ļaudis dodas strādāt savos piemājas dārzos vai uz lauka pārsvarā tikai šajā laikā. No dienas vidus svelmes cilvēki slēpjas savos mājokļos.

"Lai vai kā, darbi laukos mums tāpat jāpadara. Neviens cits mūsu vietā nestrādās," ar vasaras karstumu samierinājušies pensionāri Daina un Ēvalds Stakovski no Variņu pagasta Ķeņģiem. Skolas brīvlaikā pie vecvecākiem dzīvo mazmeitas Monta un Kaiva no Smiltenes un viņu māsīca rīdziniece Arta.

Ķeņģos un to apkārtnē nav ne upes, ne ezera vai peldēšanai piemērota dīķa, tāpēc meitenes veldzējas lielā metāla vannā, kurā vecvecāki salaiduši ūdeni. "Sakāpjam visas trīs un parasti arī suni Meli un vēl kaķenīti ņemam līdzi," stāsta meitenes.

Vasarā laukos viņas izklaidējas, fotografējot dabas skatus, telīti Betu un citus mājas dzīvniekus, un draiskojoties ar suni un kaķi. Meiteņu vectēvs Ēvalds piebilst, ka mazmeitas ir čakli palīgi lauku darbos, - arī sienu mīdījušas un uz vezuma stāvējušas.

Stakovsku ģimene savā piemājas saimniecībā "Pamati" sienu sagādājusi divām govīm un telītei. Abi pensionāri govis tur tikai pašu vajadzībām, lai mājās būtu svaigs piens un pašu gatavots krējums, biezpiens un sviests. Brūnaļas karstajā laikā viņi saudzē un pa dienu ved kūtī, lai paglābtu no tveices un dunduru bariem.

Karstais laiks šovasar spiedis pārkārtot dienas režīmu arī Variņu pagasta aveņu audzētājiem. Zemnieku saimniecības "Kļavas" saimniece Inta Elstiņa stāsta, ka avenes lielajā laukā viņi sāk lasīt jau ap pulksten sešiem no rīta, cik nu ilgi katrs var turēt, un tad ņem pārtraukumu līdz vakaram. Tad atkal ir darbs līdz aptuveni pulksten 22. Pēc tam tā vien prasās atvēsināties ūdenī. Palsas upe, kas tek gar ciematu, gan ir sekla, tuvējais Vilciņu dīķis aizaudzis ar ūdensrozēm, tāpēc daudzi brauc uz tālāko Siliņu dīķi.

Toties Variņos ir vēja ģenerators. To pie savas privātmājas uzcēlis Juris Ābele. Ģenerators ražo elektroenerģiju mājas siltumsūknim, vasarā strādā kā kondicionieris un atvēsina istabas, bet ziemā silda mājokli. Ir gan lētāk, gan ērtāk, - secina saimnieki. Galvenais ir neatkarība no kopīgajiem energoresursiem un drošības sajūta. Piemēram, ja vētras laikā, kad "Latvenergo" tīklos gadās bojājumi vai strāvas padeve tiek atslēgta, pašiem ir savs elektrības avots.

Tad, kad bezvējā ģeneratora rotora lāpstiņas negriežas, enerģijas avots ir jau iepriekš uzlādētie akumulatori. Divas līdz trīs nedēļas ar tiem varot iztikt droši, stāsta J. Ābele. Vēja ģenerators ir viņa roku darbs. Tādas lietas esot hobijs kopš bērnības.