Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pirts dzīve četru valstu fotogrāfijās

Aldis Dubļāns

2010. gada 18. jūlijs 07:04

4171
Pirts dzīve četru valstu fotogrāfijās

Latvijas Dabas muzejā no 21. jūlija līdz 15. augustam būs apskatāma izstāde par pirts tradīcijām Latvijā, Somijā, Turcijā un Ungārijā. Izstādes sadaļā, kas veltīta latviešu pirts tradīcijām, fotogrāfiju autori ir strencēnietis Agris Dzilna un Dainis Jansons no Valkas.

Uzturēt ķermeni tīru ir cilvēka iedzimta nepieciešamība. Iešana pirtī ir vispatīkamākais veids kā šo nepieciešamību apmierināt. Daudzas tautas līdz mūsu dienām ir saglabājušas senās pirts tradīcijas un ieražas.

Izstāde iepazīstina ar četru Eiropas valstu - Latvijas, Somijas, Turcijas un Ungārijas - pirts kultūru, etnogrāfiju, arhitektūru un pirts ietekmi uz cilvēka organismu.

Šīs starptautiskās izstādes iniciatore ir Somijas vēstniece Latvijā Marija Sereniusa. Izstādi organizē "Museum Centre Vapriikki" (Somija), biedrības "Latvijas pirts savienība", "Lauku pirtnieki" un "Latvijas pirts".

Agris Dzilna, jautāts, par motīviem, kāpēc viņš piedalās šajā izstāde, atbildēja, ka labi pazīst biedrības "Latvijas pirts savienība" cilvēkus un apmēram gadu kopā ar viņiem piedalījies kādā projektā, braukājot pa dažādām pirtīm Latvijā un visur fotografējis. Tā nu pamazām sakrājies daudz fotogrāfiju par šo tēmu. "Manas attiecības ar pirti ir savstarpējas mīlas apvītas. Ir taču tik skaisti, kad speciālistu uzraudzībā var gūt tādu ķermenisku un garīgu baudu," "Ziemeļlatvijai" atzīst A. Dzilna. Viņš ir arī šīs ekspozīcijas iekārtotājs.

D. Jansonam interese par pirts fotogrāfiju sākās Valkā pavasarī, kad viesu namā "Jumis" notika pirts seminārs, kurā piedalījās vairāki pirts speciālisti un semināra dalībniekiem skaidroja, kā no šī procesa gūt pēc iespējas lielāku labumu. Tur viņš iepazinās ar interneta vietnes www.latvijaspirts.lv uzturētāju Sandru Stumbri. Pēc tam Daini uzaicināja tūrē pa Piebalgas novada piršu apsekošanu un pēršanās procesa bildēšanu. Jūlija nogalē Siguldā notiks pirts festivāls un D. Jansons plāno tajā piedalīties.

Viņam ir liela pieredze un visnotaļ pozitīva attieksme pret pirtīm. "Pirtī eju pats un aicinu tur visus viesus un draugus, izmantoju arī draugu pirtis. Man šī lieta interesē. Arī slotiņas griežam paši un darām, cik nu tas iespējams, pareizi. Protams, mūsu ģimenes mājas pirts būvē nav ievērotas pareizās debess puses," smaida Dainis. Jautāts, par viņa pirts īpatnībām un priekšrocībām, fotogrāfs atbild, ka pierunājot pamēģināt pirts baudu pat tos, kuriem šis process nepatīk.

"Pirtis ir ļoti atšķirīgas, katrā mājā ir savas tradīcijas. Daudziem pirts asociējas ar kaušanos ar slotiņām un nenormālu karstumu. Tas rada nepatīkamas sajūtas," turpina D. Jansons. Viņš pirtī nekad neuztur lielāku temperatūru par 70 grādiem. Ja kādam nepatīk, viņš taču jebkurā mirklī var piecelties un iziet.

Dainis uzskata, ka pirtī pasēdēt un pakarsēties ir tikai šī saldēdiena pagaršošana. Vajag izbaudīt visu pēršanās procesu. Latvijas pirtnieki uzskata, ka vislabākais rezultāts sasniedzams, ja vīrieši per sievietes un otrādi. Sliktākajā gadījumā sieviete per sievieti un vīrietis vīrieti. Pats pēdējais esot pērties pašam, jo šajā gadījumā visas labās enerģijas aiziet pa tukšo. Vislabākā sajūta ir tad, kad pēc pēršanās pirtnieks dīķī vai ezerā klientu patur uz rokām. Tad rodas sajūta, ka zaudē zemes pievilkšanas spēku un cilvēks jūtas kā lidojumā.

Pirts ir gan fiziska, gan garīga attīrīšanās, sevis harmonizēšana, kā arī enerģijas uzņemšana. Izstādē redzamās fotogrāfijas sniedz ieskatu četru Eiropas valstu pirts tradīcijās, dod mums iespēju iepazīt citu tautu kultūru, palīdz uzzināt vairāk pašiem par sevi, vienam par otru un to, kā izbaudīt dažādās pirts procedūras. Somu fotogrāfs Jari Jetsonens ir plaši pazīstams kā arhitektūras objektu fotogrāfs un speciālists.

Latvijā jau ir bijušas divas viņa fotogrāfiju izstādes - "Sakrālā telpa" 2006. gadā un "Somu arhitektu vasaras mājas" 2008. gadā. Bez arhitektūras objektiem viņu interesē arī pirtis un pirtī iešanas tradīcijas pasaulē. Kopā ar vēl vienu pirts entuziastu, profesoru Juhu Pentikainenu, viņi 2001. gadā izdeva grāmatu "Somu sauna, japāņu furo, indiāņu inipi", kura iepazīstina ar sviedrējošās pirts tradīcijām trīs kontinentos. Šīs izstādes fotogrāfijas ir tapušas Somijas, Turcijas un Ungārijas pirtīs, un tās parāda Eiropas pirts tradīciju vienotību.